Ambasadorowie poznają Świętokrzyskie

Data publikacji: 18.10.2019 11:21 / Data aktualizacji: 18.10.2019 19:49
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.10.2019 Kielce. Wizyta przedstawicieli misji dyplomatycznych z 20 państw w województwie świętokrzyskim

18.10.2019 Kielce. Wizyta przedstawicieli misji dyplomatycznych z 20 państw w województwie świętokrzyskim
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ambasadorowie 20 krajów akredytowani w Polsce poznają region świętokrzyski. Przez trzy dni dyplomaci, między innymi z Afganistanu, Bangladeszu, Indii, Demokratycznej Republiki Konga, Tajlandii i Nowej Zelandii zobaczą największe atrakcje województwa.

Wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski przyznaje, że wizyta ambasadorów ma głównie charakter kurtuazyjny, ale budzi też nadzieję na więcej.

- Wierzymy, że dzięki niej nawiążą się nowe znajomości, a może nawet współpraca gospodarcza. Zaprezentujemy walory województwa i liczymy, że szefowie misji zagranicznych zakochają się w naszym regionie i jeszcze tu wrócą - mówi.

Ambasadorowie cieszyli się z gościny w Świętokrzyskiem. Jeerasak Pomsuwan, ambasador Tajlandii mówił, że mieszkając w stolicy kraju można przegapić Świętokrzyskie, mimo że jest ono położone stosunkowo blisko stolicy. W jego opinii, mamy wiele do zaoferowania.

- Myślę, że ta wycieczka może być dla nas przydatna i inspirująca, bo zapoznajemy się z tym, co region ma do zaoferowania. To, co mnie zaskoczyło w Kielcach, to obecność parku technologicznego i szkół wyższych. Jak wiadomo, dla nas Tajlandczyków, rozwój technologiczny jest ważny i myślę, że w tym obszarze moglibyśmy nawiązać współpracę - mówił.

Clesmentine Skahembo Kamanga, przedstawicielka Demokratycznej Republiki Konga przyznała, że ma nadzieję na rozmowy dotyczące współpracy, ponieważ w jej kraju podobnie, jak w regionie, kwitnie przemysł wydobywczy.

- Liczę, że będziemy w kontakcie i wymienimy się doświadczeniem w tym sektorze. Teraz ważne jest to, by przy takiej działalności zwracać uwagę także na środowisko i my też bierzemy to pod uwagę - podkreślała.

Iurie Bodrug, ambasador Republiki Mołdawii w Warszawie przyznał, że swoją funkcję pełni od 2010 roku i od tego czasu zdążył zapoznać się z całym krajem, także z województwem świętokrzyskim.

- Byłem w Kielcach, ale zawsze biegiem, biegiem, na targi i z powrotem do Warszawy. Najbardziej cieszy mnie to, że dwa powiaty - staszowski i sandomierski mają partnerów w moim kraju. Dla nas Polska jest przykładem w trudnej drodze do integracji europejskiej. Polakom się udało, więc nam też musi, choć pewnie nieco wolniej - zaznaczał.

Doktor Orsolya Zsuzsanna Kovacs, ambasadorka Węgier w Warszawie mówiła, że ze Świętokrzyskiem jest związana uczuciowo.

- W marcu tego roku w Kielcach gościł prezydent Węgier, ponadto ze Świętym Krzyżem związany jest Święty Emeryk, który ma korzenie węgierskie. Byłam tu wiele razy i zawsze chętnie wracam - dodała.

- Tym razem przyjechałam z rodziną i moja córka jest bardzo ciekawa zwłaszcza fabryki porcelany w Ćmielowie, chciałaby zobaczyć jak powstaje rękodzieło - mówiła.  

Pierwszego dnia wizyty goście zwiedzili Kielecki Park Technologiczny, a także Filharmonię Świętokrzyską. W kolejnych dniach zwiedzą między innymi Park Etnograficzny w Tokarni, opatowską winnicę, muzeum porcelany w Ćmielowie, a także klasztor na Świętym Krzyżu. Wizyta zakończy się w niedzielę, 20 października.  

Organizatorami wizyty ambasadorów są: wojewoda świętokrzyski, władze województwa oraz miasto Kielce.

 

Program wizyty:

Sobota, 19 października 2019 r:

Godz. 11.00 – 13.30 - wizyta w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni,
Godz. 14.45 – 16.00 - wizyta w Muzeum Przyrody i techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach,
Godz. 17.00 – 18.00 - wizyta w winnicy Grzegorza i Wioletty Brzostowiczów w Opatowie,
Godz. 18.00 – 19.00 – zwiedzanie Kolegiaty św. Marcina w Opatowie.

Niedziela, 20 października 2019 r.

Godz. 11.30 – 13.30 – wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie,
Godz. 14.30 - 15.30 – wizyta w klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama