W Busku-Zdroju dzielą się wiedzą podczas rozmów biznesowych

Data publikacji: 18.10.2019 12:28
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.10.2019. BuskoZdrój. Inauguracja I Międzynarodowego Forum Biznesowego. Na zdjęciu od lewej Waldemar Sikora  burmistrz BuskaZdroju i Hubert Przybyszewski  organizator forum

18.10.2019. Busko-Zdrój. Inauguracja I Międzynarodowego Forum Biznesowego. Na zdjęciu (od lewej): Waldemar Sikora - burmistrz Buska-Zdroju i Hubert Przybyszewski - organizator forum
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Wymiana kontaktów, doświadczeń, wiedzy, rozmowy dotyczące rozwoju Ponidzia - to główne cele I Międzynarodowego Forum Biznesowego w Busku-Zdroju. Dwudniowe wydarzenie, zainaugurowano w budynku buskiego hotelu Bristol.

18.10.2019. Busko-Zdrój. Inauguracja I Międzynarodowego Forum Biznesowego. Organizator forum Hubert PrzybyszewskiFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Organizatorem wydarzenia jest Hubert Przybyszewski znany księgarz, prezes Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego. Jak podkreśla, uczestnicy forum, wśród nich goście z zagranicy m. in. z Austrii, Niemiec, mają okazję wziąć udział w wykładach i panelach dyskusyjnych, a także w indywidualnych rozmowach z ekspertami i przedsiębiorcami, ludźmi, którzy są wartościowi, mają pomysły. Jak podkreśla, to odpowiednie miejsce dla właścicieli przedsiębiorstw oraz managerów najwyższego szczebla firm sektora budowlanego i turystycznego.

- Jest potrzeba rzeczowej rozmowy na temat inwestycji, rozwoju Ponidzia. Tak, by ludzie biznesu, lokalnej polityki, inwestorzy mieli okazję do wymiany spostrzeżeń, informacji o swojej ofercie. Poszukiwali kontrahentów, pomysłów na polepszenie swojego biznesu, uatrakcyjnienie oferty turystycznej firm - powiedział.

Jednym z prelegentów forum jest Maciej Pawlikowski, profesor mineralogii z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak mówi, chce zaktywizować lokalne środowisko do zajęcia się kwestiami, które z pewnością przyniosą korzyść w dziedzinie zatrudnienia, zysku. Jak dodaje, takich alternatyw na Ponidziu jest kilka. Są to m. in. suplementy mineralne, gleby, skały, które dość obficie występują w tym rejonie, dzięki którym zwiększą się plony, co z kolei przekłada się na pieniądze, żywność, eksport. Kolejny przykładem jest szansa na wznowienie eksploatacji siarki, gipsu.

- Bardzo dobrze znam budowę geologiczną okolicy. W niektórych rejonach występują gipsy, które są przydatne do produkcji płyt gipsowo-kartonowych. To wspaniały materiał eksportowy, dobrze się na tym zarabia. Tu jest bardzo dużo miejsc, gdzie można taką eksploatację podjąć - zaznacza.

Robert Basiak, radny powiatu kazimierskiego, wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej podkreśla, że głównym celem jest prezentacja powiatu kazimierskiego pod względem uzdrowiska. Jak mówi, obecnie jest dużo pomysłów, jak i samych projektów na realizację tego przedsięwzięcia.

- Chcemy zachęcić osoby, które zainwestowałyby w nasz rejon. Pokłady wód termalnych w Cudzynowicach liczą około 4 miliardów metrów sześciennych. To bardzo bogaty zasób wód siarczkowych - podkreśla Robert Basiak.

Z kolei Małgorzata Donoch, przedstawiciel Lokalnej Organizacji Turystycznej „Moc Ponidzia” w Busku-Zdroju przedstawiła nową ofertę połączenia bazy noclegowo-żywieniowej z aspektami uzdrowiska, spa, razem z bogactwami terenu, czyli wyjazdowymi w teren. To główny potencjał drzemiący w Busku-Zdroju.

Według Waldemara Sikory, burmistrza Buska-Zdroju, pierwsze takie forum biznesowe, to bardzo duża szansa dla Buska-Zdroju. Jak podkreśla, być może potencjalni inwestorzy widząc szerokie możliwości inwestowania w mieście, zagospodarują przestrzeń tak, by stworzyć idealne warunki dla mieszkańców, turystów, kuracjuszy.

- Takie forum może w przyszłości zaowocować efektami w postaci rozwoju naszego miasta uzdrowiskowego - dodaje burmistrz.

Jutro w czasie drugiej odsłony forum gośćmi specjalnymi będą Radosław Pyffel - pełnomocnik zarządu PKP Cargo do spraw rynków wschodnich, oraz profesor Grzegorz Tracz - bankowiec, ekspert prawa cywilnego i bankowego. 

18.10.2019. Busko-Zdrój. Inauguracja I Międzynarodowego Forum BiznesowegoFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama