W wojsku sprawdzali umiejętności elewów

Data publikacji: 18.10.2019 12:33
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.10.2019. Kielce. Egzamin elewów służby przygotowawczej

18.10.2019. Kielce. Egzamin elewów służby przygotowawczej
Fot. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Bieg na dystansie 3 tysięcy metrów, podciąganie na drążku i czołganie. To tylko niektóre elementy egzaminu elewów służby przygotowawczej. Test składa się z trzech części, podczas których sprawdzane są także umiejętności strzeleckie oraz wyszkolenie bojowe.

18.10.2019. Kielce. Egzamin elewów służby przygotowawczejFot. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Ochotnicy biorą udział w kursie przeznaczonym dla osób, które nigdy nie były w armii. Szkolenie, które rozpoczęło się 2 września ma przygotować ich do zawodowej służby, albo wstąpienia do Narodowych Sił Rezerwowych.

Porucznik Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych informuje, że dzisiaj jest ostatni dzień egzaminów.

- Tego dnia testy wyglądają tak samo jak u żołnierzy zawodowych z wychowania fizycznego. Elewi są sprawdzani z wytrzymałości, szybkości i siły. Muszą między innymi przebiec 3 tysiące metrów i prawidłowo wykonać podniesienia na drążku, bądź ugięcia ramion na ławeczce - mówi por. Katarzyna Rzadkowska.

Każdy żołnierz, w zależności od wieku ma normy, którym musi sprostać. Po egzaminach elewów czeka szkolenie specjalistyczne, gdzie będą doskonalić umiejętności taktyczne i strzeleckie oraz będą poszerzać wiedzę wojskową. Potem czekają ich kolejne egzaminy.

Porucznik Katarzyna Rzadkowska dodaje, że służba przygotowawcza jest trudna ze względu na fakt, że ochotnicy po raz pierwszy mają styczność z wojskiem.

- Tutaj dochodzi im zwiększony wysiłek fizyczny i intelektualny. Muszą być także odporni na stres, ponieważ ciągle coś się dzieje i nie ma zbyt wiele wolnego czasu. Z pewnością jest to trudne dla wielu osób - dodaje.

Szeregowy elew Mikołaj Maślanka uważa, że w czasie szkolenia zarówno on, jak i jego koledzy, zostali bardzo dobrze przygotowani do egzaminów. - Jesteśmy zadowoleni z wyników - dodaje.

Jak twierdzi, poszedł na kurs, aby sprawdzić czym naprawdę jest służba w tej formacji.

- Nie ukrywam, że w przyszłości chciałbym być zawodowym żołnierzem. Moim zdaniem jest to praca perspektywiczna i przyszłościowa. Po ponad miesięcznym szkoleniu mogę z całą pewnością powiedzieć, że się w tym odnajduje - powiedział.

Kurs zakończy się 20 grudnia.

18.10.2019. Kielce. Egzamin elewów służby przygotowawczejFot. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama