Uwaga na biedronki, które gryzą!

Data publikacji: 18.10.2019 12:56
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.10.2019. Chrusty. Piotr Sołkiewicz  Centrum Edukacji Entomologicznej

18.10.2019. Chrusty. Piotr Sołkiewicz - Centrum Edukacji Entomologicznej
Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Chmary czerwono-czarnych, niekiedy też żółtych owadów, od kilku dni są prawdziwą plagą w Kielcach i okolicach. To biedronki azjatyckie, inwazyjne owady, które od ponad 10 lat żyją też w Polsce.

Piotr Sołkiewicz z Centrum Edukacji Entomologicznej w Chrustach niedaleko Zagnańska mówi wprost, biedronka azjatycka to szkodnik groźny dla naszych rodzimych gatunków, a niekiedy nawet dla ludzi. Jest też bardzo żarłoczna.

- Ponieważ jest to biedronka niebywale agresywna, zjada bardzo dużo mszyc, ale pożera też jaja i larwy innych owadów, w tym naszych rodzimych biedronek. W Ameryce Północnej doprowadziła do tego, że tamtejsza biedronka dwukropka znalazła się na krawędzi wymarcia - mówi Piotr Sołkiewicz.

Jesienią biedronki azjatyckie szukają schronienia na zimę. Zbierają się w duże grupy i czasami wlatują do mieszkań i pomieszczeń gospodarczych. Może się zdarzyć, że zaatakują wówczas ludzi.

- Biedronka jest bardzo mała, więc to ugryzienie nie będzie miało jakichś strasznych skutków. Ale trzeba pamiętać, że jest to drapieżnik i ma ostre żuwaczki. Ugryzienie przypomina ukłucie igły. Najczęściej zdarzają się jesienią, kiedy biedronki azjatyckie zbierają się w grupy. Owady są wtedy pobudzone - informuje Piotr Sołkiewicz.

Zagrożone biedronki azjatyckie wydzielają też płyny limfatyczne, które mogą powodować podrażnienia u alergików. Ale nawet u ludzi nieuczulonych, jeśli dostaną się do ran zadanych przez owady, działają drażniąco. - Poza tym te płyny limfatyczne zostawiają brzydkie, brązowe plamy na ścianach, czy meblach - dodaje entomolog.

Biedronki azjatyckie mają różne kolory i niektóre z nich bardzo trudno odróżnić od naszej rodzimej biedronki siedmiokropki. Są jednak nieco większe i bardziej okrągłe.

Biedronka azjatyckaFot. wikipedia.org

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama