Rogatki nie są przeszkodą. Niebezpieczne manewry kierowców

Data publikacji: 18.10.2019 19:20
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
18.10.2019 Bliżyn. Samochody przejeżdżają przez zamkniętą rogatkę

18.10.2019 Bliżyn. Samochody przejeżdżają przez zamkniętą rogatkę
Fot. Słuchacz /

Drastyczne zdjęcia, filmy, a także informacje o licznych wypadkach na przejazdach kolejowych nie odstraszyły kierowców, którzy dziś rano omijali tzw. półzapory i przejeżdżali przez tory, tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Do tego incydentu doszło około godziny 9.00 w Bliżynie w powiecie skarżyskim. Informacje na ten temat dostaliśmy od naszego słuchacza.

Z jego relacji wynika, że rano stał około 15-20 minut przed przejazdem kolejowym, ponieważ opuszczone były zapory, a sygnalizacja świetlna zabraniała wjazdu.

- Wszystkie znaki wskazywały na to, że wkrótce nadjedzie pociąg - relacjonuje słuchacz.

W pewnym momencie samochody zaczęły przejeżdżać przez tory i omijać półzapory. Wśród tych pojazdów były m.in. TIR, osobowy bus oraz nauka jazdy.

- Zagrożenie było duże - dodaje.

W związku z tym postanowił poinformować policję.

Izabela Romanowska z Komendy Powiatowej w Skarżysku-Kamiennej potwierdza, że takie zgłoszenie wpłynęło. Na miejsce, po około 12 minutach dojechał patrol ruchu drogowego, jednak policjanci nie potwierdzili nieprawidłowości. Po przejeździe pociągu rogatki zostały uruchomione, a także zapaliło się zielone światło.

- Z samej interwencji została sporządzona odpowiednia dokumentacja, która trafi do zespołu wykroczeń. Funkcjonariusze będą wyjaśniać, czy doszło do złamania prawa, a jeżeli tak, to kto się go dopuścił. Będziemy rozliczać te osoby - zapewnia Izabela Romanowska.

Policjanci będą także ustalać czy na miejscu jest monitoring, który mógłby pomóc w ustaleniu kierowców ignorujących ostrzeżenia. Funkcjonariusze apelują, aby wszystkie osoby, które mogą mieć wiedzę na temat tego zdarzenia, zgłosiły się do skarżyskiej jednostki.

Inspektor Marcin Żywiołek, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei dodaje, że jeżeli ktoś jest świadkiem takiej sytuacji, powinien zgłosić to na numer alarmowy 22 474 00 00.

- Można także bezpośrednio skontaktować się ze służbą dyżurną. W przypadku województwa świętokrzyskiego to Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Kielcach. Można tam zadzwonić lub udać się osobiście i zgłosić, że było się świadkiem wykroczenia. To stanowi podstawę prawną do wszczęcia czynności wyjaśniających np. zabezpieczenia monitoringu - wyjaśnia.

Każdego roku w Polsce dochodzi do 200 wypadków z udziałem kierowców i pieszych, którzy lekceważąc przepisy ruchu drogowego, doprowadzają do groźnych zdarzeń na przejazdach kolejowych. Dużą część stanowią wypadki śmiertelne.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama