Mieszkańcy regionu upamiętnią ks. Jerzego Popiełuszkę

Data publikacji: 19.10.2019 06:29 / Data aktualizacji: 19.10.2019 11:50
Autor: Karol Żak , Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
19.10.2017 Kielce. Uroczystości w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki

19.10.2017 Kielce. Uroczystości w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obchodzimy dzisiaj w Polsce. Święto ustanowione zostało w rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że kościół był ostoją dla tych wszystkich, którzy podejmowali walkę o wolność i niepodległość w czasie zaborów, II wojny światowej oraz niewoli komunistycznej. Zaznaczył, że duchowni stanowili liczną grupę tych, którzy zginęli z rąk okupantów radzieckich i niemieckich, ale także byli prześladowani przez cały okres PRL przez „bezpiekę”.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko jest symbolem tej walki, ale upamiętniamy całą rzeszę kapłanów. Kapelan „Solidarności”, którego przesłaniem było „zło dobrem zwyciężać”, został zamordowany w okrutny sposób. Oprawcy nie przewidzieli tego, że on będzie mocniej przemawiał po śmierci. Na msze święte w jego intencji przychodziły dziesiątki tysięcy wiernych, a jego grób odwiedziły miliony rodaków. Przesłanie księdza Jerzego Popiełuszki jest cały czas uniwersalne - powiedział Jarosław Szarek.

Uroczystości związane z 35. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych organizuje dzisiaj Świętokrzyska „Solidarność”. O godzinie 18.00, w kieleckiej katedrze biskup Marian Florczyk będzie sprawował mszę świętą w intencji Ojczyzny i świata pracy. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem patrona „Solidarności”.

Wspomnienie o księdzu Jerzym Popiełuszce będzie można także usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kielce. Słuchowisko pt. „Droga na tamę” o okolicznościach śmierci patrona „Solidarności” zostanie zaprezentowane na naszej antenie 20 października o godz. 18.05.

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych został ustanowiony przez Sejm 4 października. 

KOŃSKIE:

Uroczystości związane z 35. rocznicą męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się dziś także w Końskich. Jak informuje Helena Obara, przewodnicząca koneckiej „Solidarności”, o godzinie 18.00 w Kolegiacie św. Mikołaja rozpocznie się msza święta w intencji Jerzego Popiełuszki i Ojczyzny. Będzie jej przewodniczył ks. dr Andrzej Zapart, proboszcz kolegiaty.

Helena Obara podkreśla, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko to bardzo ważna osoba dla „Solidarności”.

- Był naszym kapłanem, przyjacielem i orędownikiem. Miałam okazję niedługo przed śmiercią ks. Popiełuszki poznać go, będąc w Częstochowie na Jasnej Górze. Nauka, którą nas „karmił” dała przepiękne owoce w nas - podkreśliła. 

Jak dodaje Helena Obara, po mszy, przed tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę znajdującą się na ścianie kolegiaty, złożone zostaną kwiaty.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama