Bł. ks. Jerzy Popiełuszko zginął, bo głosił prawdę

Data publikacji: 19.10.2019 20:47
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
19.10.2019 Kielce. Uroczystości w 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

19.10.2019 Kielce. Uroczystości w 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

35. rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki upamiętniono w kieleckiej katedrze. Mszę w intencji Ojczyzny i ludzi pracy odprawił biskup Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

Duchowny w homilii zwracał uwagę, że człowiek bez wartości jest zdegradowany, poniżany i z łatwością depcze innego. Jak mówił, takich wartości brakowało oprawcom ks. Jerzego Popiełuszki.
Zaapelował jednocześnie, do działaczy „Solidarności”, aby Ci włączyli się w obronę nie tylko praw ludzi pracy. 

- Do was ludzi „Solidarności” jako do ruchu społecznego należy obrona podstawowych wartości człowieka i fundamentalnych praw. Potrzeba bronić wartości małżeństwa, rodziny, zagrożonych dzieci i młodzieży i trzeba bronić godnej miłości mężczyzny do kobiety – mówił hierarcha.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiat przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec stwierdził, że ksiądz Jerzy Popiełuszko jest symbolem dążeń Polaków do prawdy.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko patronuje wszystkim tym, którzy życzą sobie dobrych przemian. To była postać, która nawoływała do tego, aby ludzie czynili dobrze. To rzecz niesamowita, bo on był jedynym spośród tych, którzy roztropnie byli zatroskani o dobro wspólne. To on dawał nam nadzieje. Ja też jestem spadkobiercą jego nauczenia, bo w tamtym czasem byłem aktywnym uczestnikiem tego, co „Solidarność” wygenerowała – powiedział Krzysztof Lipiec.

Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że 19 października jest dniem szczególnym. Przypomniał, że w rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

- Błogosławiony ksiądz Jerzy, patron kapłanów niezłomnych jest przykładem, że warto być dobrym, warto dobro szerzyć. Dzisiaj oddajemy mu cześć, a tym samym oddajemy cześć wszystkim kapłanom katolickim, dzięki których męczeńskiej śmierci ocaliliśmy nasz naród, naszą Ojczyznę i nasze człowieczeństwo – powiedział senator Krzysztof Słoń.

Wiceminister Piotr Wawrzyk powiedział, że księża w okresie PRL należeli do grup szczególnie zwalczanych przez służby bezpieczeństwa.

- Władza chciała mieć wyłączność na rząd dusz, nie dopuszczała tych którzy mówili o wolności, przywoływali tradycje i walkę o niepodległość. To było wtedy niepopularne i gnębione. Dlatego księża płacili za to najwyższą cenę – powiedział Piotr Wawrzyk.

Wspomnienie o księdzu Jerzym Popiełuszce będzie można także usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kielce. Słuchowisko pt. „Droga na tamę” o okolicznościach śmierci patrona „Solidarności” zostanie zaprezentowane na naszej antenie 20 października o godz. 18.05.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama