Nowy parlament bez podziałów? Dyskusja w studiu politycznym

Data publikacji: 20.10.2019 12:35
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.10.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Wawrzyk - PiS, Agata Wojda - PO, Czesław Siekierski - PSL i Sławomir Szarek - Konfederacja

20.10.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Wawrzyk - PiS, Agata Wojda - PO, Czesław Siekierski - PSL i Sławomir Szarek - Konfederacja
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Świętokrzyscy politycy dyskutowali w Studiu Politycznym Radia Kielce o tym, czy w nowym parlamencie jest możliwe porozumienie w sprawie zasypywania podziałów społecznych w Polsce.

Posłuchaj Studia Politycznego Radia Kielce:

20.10.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Piotr Wawrzyk - PiSFot. Kamil Król / Radio Kielce

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że spór polityczny musi mieć swoje granice. - Nie można ich przekraczać, ani nawzajem się obrażać. Nie powinno mieć również miejsca używanie sformułowań kpiących, czy wyszydzających naszą tradycję - powiedział minister.  

20.10.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Agata Wojda - POFot. Kamil Król / Radio Kielce

Agata Wojda z Platformy Obywatelskiej powiedziała, że przez ostatnie cztery lata mechanizm partyjny rządzących polegał na szukaniu różnego rodzaju wewnętrznych wrogów. - Byli to m.in. uchodźcy, czy środowiska LGBT. Teraz pewnie to będą edukatorzy seksualni. W poprzedniej kadencji opozycja była lekceważona. Teraz PiS może początkowo zachowywać pozory szukania porozumienia, bo nie ma większości w Senacie. Nie jest też już hegemonem w Zjednoczonej Prawicy - stwierdziła.  

20.10.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Czesław Siekierski - PSLFot. Kamil Król / Radio Kielce

Czesław Siekierski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że w nowej kadencji dobre byłoby nowe otwarcie na uprawianie polityki. - Porozumienie jest możliwe, ale trzeba zrobić rachunek sumienia ostatnich czterech lat, podczas których rządzący lekceważyli opozycję, ponieważ mieli większość w Sejmie i Senacie - stwierdził parlamentarzysta.

20.10.2019. Kielce. Studio Polityczne Radia Kielce. Sławomir Szarek - KonfederacjaFot. Kamil Król / Radio Kielce

Sławomir Szarek, reprezentujący Konfederację, zaznaczył, że jego ugrupowanie jest nową jakością w Sejmie. Konfederacja będzie merytorycznym uczestnikiem sporów politycznych. - Na pewno rozwiązania muszą być zgodne z oczekiwaniami większości Polaków. Nie możemy podzielić się na dwa zwalczające się plemiona - powiedział.   

W nowym sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów. Koalicja Obywatelska ma 134 miejsca w parlamencie, Lewica 49, Polskie Stronnictwo Ludowe 30, Konfederacja 11 i Mniejszość Niemiecka jedno.

Reklama