Sikorki czują wiosnę. Wiją gniazdo w radiowym ogrodzie

Data publikacji: 21.10.2019 13:55
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Mjr Andrzej Szostak / CPdMZ

W naszym radiowym ogrodzie ponownie pojawili się lokatorzy. To sikorki modre. Dziś w budce lęgowej, która wisi od strony ulicy Radiowej, ptaki zaczęły wić sobie gniazdo.

Jak przyznaje Jarosław Sułek, powiatowy lekarz weterynarii - o tej porze roku, to zachowanie nietypowe.

- To może być związane z ładną pogodą. Na dworze wciąż jest ciepło, świeci słońce i te bodźce oczywiście docierają też do mózgu ptaków. Stąd myślą one, że to jest wiosna i wiją sobie gniazdo - wyjaśnia Jarosław Sułek.

Jak dodaje, nietypowe zachowanie sikorek można też wytłumaczyć zbliżającą się zimą.

- Ornitolodzy i badacze sprawdzili, że ptaki używają też budek lęgowych w zimie. Stąd wicie sobie gniazdka i znoszenie do niego patyczków niekoniecznie musi świadczyć o tym, że ptaki mylnie zrozumiały słoneczną pogodę i wysokie jak na tę porę roku temperatury. Może to po prostu oznaczać, że szykują sobie miejsce do przetrwania zimy - dodał Jarosław Sułek.

To już druga rodzina sikorek modrych, która zamieszkała w budce lęgowej w naszym ogrodzie. Pierwsze ptaki pojawiły się tam w marcu.

Budka lęgowa w ogrodzie Radia Kielce zawisła pod koniec lutego tego roku. Wówczas 100 takich budek rozdaliśmy także naszym słuchaczom. Pomysłodawcą akcji był kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama