Konflikt o przedszkole. Czy powinno być połączone z podstawówką?

Data publikacji: 21.10.2019 15:06
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. 21.10.2019. Przedszkole nr 39 w Kielcach

Kielce. 21.10.2019. Przedszkole nr 39 w Kielcach
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Rodzice dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 39 w Kielcach nie chcą połączenia placówki ze znajdującą się tuż obok Szkołą Podstawową nr 32 w Kielcach. Do takiej fuzji ma dojść w przyszłym roku.

Władze miasta zdecydowały się na utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego ze względu na oszczędności, które mają wynieść według szacunków 250 tys. złotych rocznie. Obie placówki mieszczą się tuż obok siebie i jak argumentował Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc - nie ma sensu dublować etatów, jeżeli zarządzaniem placówki może zająć się jeden dyrektor. W lipcu decyzję władz zaakceptowali radni.

Jednak przedstawiciele Rady Rodziców nie mogą się pogodzić tą decyzją. Przygotowali pismo, w którym wyliczają wady takiej fuzji. Jak mówi Olga Dąbrowska-Cendrowska, przedstawiciel Rady Rodziców w przedszkolu, dzieci na takim połączeniu stracą.

- Największe obawy są związane z posiłkami. W przedszkolu kuchnia świetnie funkcjonuje, dzieci mają pyszne obiady, ale też śniadania i podwieczorki. Tymczasem przepisy Ministerstwa Zdrowia ustalają inne normy posiłków dla dzieci ze szkoły podstawowej i przedszkolaków. Boimy się, że kuchnia w przedszkolu zostanie zlikwidowana i jakość posiłków spadnie - mówi Olga Dąbrowska-Cendrowska.

Marcin Różycki odpowiada, że połączenie jest już przesądzona.

- Uchwała została podjęta ze względu na oszczędności. Poza tym połączenie placówek poprawi organizację pracy. Jakość posiłków nie spadnie - zapewnia Marcin Różycki.

Zdaniem Marcina Stępniewskiego, radnego z Komisji Edukacji i Kultury Rady Miasta, połączenie szkoły i przedszkola to dobre rozwiązanie.

- W naszym województwie funkcjonują już takie zespoły i świetnie sobie radzą. Rozumiem obawy rodziców, ale uważam, że takie połączenie jest potrzebne - twierdzi radny.

Marcin Stępniewski podkreśla, że władze Kielc obiecały, że nikt nie straci pracy. Część osób z dublujących się stanowisk odejdzie na emeryturę, a pozostali znajdą zatrudnienie w innych miejskich instytucjach.

Kielce. 21.10.2019. Przedszkole nr 39 w KielcachFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama