Coraz większa sieć kanalizacyjna w Sandomierzu

Data publikacji: 21.10.2019 15:17
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
24.05.2019 Sandomierz. Widok na miasto

24.05.2019 Sandomierz. Widok na miasto
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sandomierz nadrabia zaległości w budowie sieci kanalizacyjnej. Gmina uzyskała pieniądze w kwocie prawie 2,4 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na budowę sieci na ul. Polnej.

Jak poinformował Piotr Sołtyk, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu, na Polnej powstanie sieć o długości ponad 2 km. Podłączone zostaną 44 domy z możliwością zwiększenia liczby przyłączy.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że tego rodzaju inwestycje są elementem prorozwojowym dla miasta. Mieszkańcy chcą budować nowe domy o odpowiedniej infrastrukturze w postaci kanalizacji i wodociągów, dlatego trzeba wychodzić naprzeciw takim potrzebom. Burmistrz dodał, że gmina będzie korzystać z każdej możliwości pozyskania środków na tego rodzaju inwestycje, aby likwidować białe plamy. Są jeszcze takie miejsca, w których nie ma tego rodzaju sieci. Dotyczy to głównie ulic na obrzeżach miasta.

Grzegorz Socha, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska stwierdził, że ogólnopolski program rozwoju gospodarki wodno-ściekowej świetnie sprawdza się w województwie świętokrzyskim, gminy chętnie z niego korzystają. W sumie w naszym regionie przyznano na budowę kanalizacji i wodociągów 56 mln zł.

Wiceprezes Socha podkreślił, że ten program daje szansę budowy tych sieci na terenach wiejskich i poza aglomeracjami w miastach, czyli tam, gdzie jest mniejsza zabudowa. Pieniądze przekazywane są w formie pożyczki, która może być umorzona do 50 proc.

Przetarg na budowę kanalizacji na ul. Polnej w Sandomierzu zostanie ogłoszony w tym roku, natomiast prace zostaną zrealizowane w 2020. Sandomierz skanalizowany jest na poziomie 96 proc.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama