Nowa biblioteka z tarasem dla czytelników

Data publikacji: 21.10.2019 15:41
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.10.2019. Staszów. Siedziba MiejskoGminnej Biblioteki Publicznej w staszowskim Ratuszu

21.10.2019. Staszów. Siedziba Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w staszowskim Ratuszu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Staszowie przenosi się do nowej siedziby. Na potrzeby placówki wyremontowano i zaadaptowano budynek przy ul. Szkolnej 14. Ostatnio był tam dydaktyczny punkt zamiejscowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć podkreśla, że zmiana siedziby na większą była w tym przypadku bardzo potrzebna. Pomieszczenia w zabytkowym ratuszu mają wprawdzie dobrą lokalizację w centrum miasta, ale są małe i niewystarczające.

Ewa Cygan, dyrektor biblioteki informuje, że w nowej siedzibie czytelnicy zyskają bezpośredni dostęp do półek z książkami, czego do tej pory nie było. Ponadto powstanie odrębny dział - mediateka, gdzie będą wypożyczane audiobooki i filmy. Będzie tam dostęp do komputera i stanowisko dla osoby niedowidzącej. Po przeprowadzce, do dyspozycji zainteresowanych będzie również taras letni, gdzie zostaną przygotowane miejsca do czytania książek i czasopism na świeżym powietrzu.

21.10.2019. Staszów. Siedziba Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w staszowskim RatuszuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Plany są znacznie szersze. Nowością ma być utworzenie klubu filmowego. Od stycznia wznowione zostaną literackie piątki, czyli spotkania dotyczące promowania literatury regionalnej. Biblioteka przy ul. Szkolnej dysponować będzie powierzchnią 1200 metrów kwadratowych, podczas gdy w Ratuszu było to zaledwie 500 metrów kwadratowych.

Koszt prac budowlanych wyniósł prawie 2,4 mln złotych. Zostały one dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kwotą 1,7 mln złotych.

Otwarcie książnicy pod nowym adresem odbędzie się na początku listopada.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama