„Holender” ze Szwarszowic już z nowymi śmigami

Data publikacji: 21.10.2019 15:44
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.10.2019 Szwarszowice. Wiatrak typu holenderskiego z nowymi śmigami

21.10.2019 Szwarszowice. Wiatrak typu holenderskiego z nowymi śmigami
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Zabytkowy XIX-wieczny wiatrak ze Szwarszowic w powiecie ostrowieckim ma już nowe śmigi. Jak informowaliśmy, jedno ze skrzydeł charakterystycznego „holendra” w marcu tego roku zniszczył silny wiatr. Przyspieszyło to planowane prace remontowe.

Wiatrak jest jednym z obiektów Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Kamienna budowla zachowana została w miejscu swojego pierwotnego posadowienia.

Jak mówi Jakub Czaplarski, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni, część prac już została wykonana. Na samym początku zamontowane były śmigi wiatraka, czyli najbardziej charakterystyczne elementy budowli.

- Jak się okazało, nie było to drewno modrzewiowe, a sosnowe. Po tym, jak zdemontowaliśmy te śmigi, przewieźliśmy je do Tokarni i na ich wzór ręcznie wykonane zostały nowe - mówi Jakub Czaplarski, zaznaczając przy tym, że drewno zostało pomalowane odpowiednim specyfikiem koloryzującym, aby efekt świeżego drewna nie był zbyt widoczny.

Ekipa Muzeum Wsi Kieleckiej zamontowała już także nowy dębowy dyszel, dzięki któremu możliwe byłoby obracanie dachu. Jak mówi Jakub Czaplarski, w tym przypadku praca była trudniejsza, ponieważ ta część została przygotowana w jednym kawałku i na miejscu, w górnej części wiatraka, dodatkowo obrobiona. Jak podkreśla, dzięki sprzyjającej pogodzie możliwe będzie wykonanie jeszcze innych prac.

- Montaż dyszla był o wiele bardziej skomplikowany, on jest z jednego kawałka drewna dębowego, on wchodzi w górną część wiatraka i tam na miejscu nasza ekipa musiała go odpowiednio obrobić - wyjaśnia Jakub Czaplarski.

Ponadto, ładna pogoda pozwoli pokryć gontowy dach środkiem konserwującym. W przyszłym roku planowane jest uzupełnienie fug kamiennej elewacji wiatraka. Jakub Czaplarski zauważa, że od momentu zdjęcia starych śmig z wiatraka pojawiały się często telefony od mieszkańców, którzy interesowali się losem budowli. Pytali co się stało i kiedy wiatrak będzie kompletny. Zauważalne jest, że „holender” jest jedną z bardziej charakterystycznych starych budowli na terenie powiatu ostrowieckiego. Szef skansenu twierdzi, że wiatrak w dalszym ciągu przyciąga, tak jak przed laty, kiedy dawał podstawowy produkt do wypieku chleba.

Wiatrak ze Szwarszowic został wybudowany w latach 80. XIX wieku. Jest jedną z nielicznych budowli na tym terenie. Wiatrak typu holenderskiego w województwie świętokrzyskim jest szczególnie nietypowy, bo więcej takich obiektów można spotkać w Polsce zachodniej.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama