Oryginalne ekspozycje nawiązujące do 50-letniej historii UJK

Data publikacji: 23.10.2019 22:26
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
23.10.2019 Kielce. Otwarcie dwóch wystaw na UJK

23.10.2019 Kielce. Otwarcie dwóch wystaw na UJK
Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Dwie wyjątkowe wystawy otwarto dziś w Bibliotece UJK. Na parterze budynku możemy zobaczyć ekspozycję poświęconą 50-leciu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Są tam między innymi dokumenty, czy trofea sportowe zdobyte przez studentów.

Profesor Jacek Semaniak, rektor UJK podkreśla, że ekspozycja jest elementem obchodów jubileuszu powstania uczelni. Najpierw jako Wyższa Szkoła Nauczycielska, która w wyniku szeregu przekształceń utworzyła w końcu uniwersytet klasyczny.

- Z punktu widzenia mojego 55-letniego życia to dużo lat. Z punktu widzenia historii uczelni o charakterze uniwersyteckim to zaledwie chwila. Ale taka chwila, która jest niezbędna. Od utworzenia uczelni wyższej do powołania uniwersytetu. Ta chwila musi minąć - twierdzi profesor Jacek Semaniak.

Jak mówi rektor, Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest jak statek. A statek bez kapitana i załogi nie dopłynie do celu. To nawiązanie do plakatu, który dla uczelni przygotował Rafał Olbiński. Pokazuje on okręt stworzony z książek, z którego odlatują strony podobne do gołębi.

Pochodzący z Kielc światowej sławy malarz i grafik otworzył na piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej swoją wystawę. Możemy na niej podziwiać między innymi plakaty do oper i spektakli teatralnych wystawianych na całym świecie.

Jak podkreśla Rafał Olbiński, każdy z nich był swego rodzaju wyzwaniem intelektualnym.

- Trzeba w taki skrótowy sposób opowiedzieć bardzo skomplikowane często libretto. Zwykle tworząc, nie wiemy, czy będzie to nasz najlepszy plakat, nasza Mona Lisa. To widzimy dopiero na koniec. Trudno zaprogramować wyjątkowe dzieło sztuki, najczęściej powstaje ono przez przypadek - mówi Rafał Olbiński.

Wystawę będzie można oglądać do końca roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama