Walka o czyste powietrze trwa

Data publikacji: 26.10.2019 09:37
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Internet

Przedstawiciele Fundacji Czyste Powietrze, która działa w całym kraju doradzali w Jędrzejowie, w jaki sposób starać się o dotację na wymianę ogrzewania oraz termomodernizację.

Jak mówiła Agata Śmieja, przedstawiciel fundacji - chodzi o to, aby zachęcać ludzi do skorzystania z rządowego programu „Czyste Powietrze", ponieważ to największy program wsparcia dla domów jednorodzinnych.

W ramach dotacji można ubiegać się o dofinansowanie w kwocie do 53 tys. złotych kosztów kwalifikowanych, czyli od 15% do 90 % wartości inwestycji. Tak więc osoby najuboższe mogą dostać bardzo duże dofinansowanie i poprawić stan swoich domów - powiedziała Agata Śmieja. Jak dodała, wysokość dotacji zależy od dochodu na jednego członka rodziny. W przypadku czteroosobowej rodziny, w której są pracujący rodzice i dwójka dzieci, dochód dzielony jest na 4 osoby i na tej podstawie wyliczany jest procent dotacji, jaką bezzwrotnie może otrzymać.

Ponadto, przedstawicielki fundacji podczas spotkania informowały o przyczynach powstawania smogu oraz jak efektywnie przeprowadzić termomodernizację, aby m.in. domy były tańsze w utrzymaniu, jak zacząć ogrzewać dom w sposób ekologiczny i energooszczędny.

W spotkaniu wziął udział Józef Siwiec z Jędrzejowa, który powiedział, że dla niego to bardzo ważne spotkanie, ponieważ zamierza wymienić piec z węglowego na gazowy i dokończyć docieplanie domu. Jest emerytem i liczy się z każdą złotówką.

- Prawda jest taka, że przynajmniej 50 lat za późno zaczynamy dbać o środowisko, dlatego najwyższa pora wymienić piec. W najbliższej przyszłości nikogo to nie minie - dodał mieszkaniec Jędrzejowa.

Do tej pory Fundacja Czyste Powietrze na terenie całego kraju zorganizowała już 120 spotkań. Kolejne 30 jest zaplanowane.

25.10.2019 Jędrzejów. Spotkanie mieszkańców z przedstawicielami Fundacji Czyste PowietrzeFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Reklama