Uroczyście i z honorami. Dziś odsłonięcie pomnika wicepremiera Gosiewskiego

Data publikacji: 27.10.2019 07:00
Autor: Kamil Król , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.10.2019 Kielce. Montaż pomnika wicepremiera Przemysława Gosiewskiego przy ulicy Warszawskiej

23.10.2019 Kielce. Montaż pomnika wicepremiera Przemysława Gosiewskiego przy ulicy Warszawskiej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z udziałem, między innymi, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego odbędą się dzisiaj w Kielcach uroczystości odsłonięcia pomnika wicepremiera Przemysława Gosiewskiego.

Jak zapowiedział senator Krzysztof Słoń, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika, swój udział zapowiedzieli również marszałkowie obu izb polskiego parlamentu, Elżbieta Witek oraz Stanisław Karczewski, a także przedstawiciele klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W uroczystościach wezmą także udział europarlamentarzyści PiS oraz przyjaciele wicepremiera Przemysława Gosiewskiego z czasów, kiedy to on był szefem klubu parlamentarnego, czy też wicepremierem polskiego rządu.

- Szczególnie cieszę się z obecności rodziców wicepremiera Gosiewskiego. Przez ostatnie miesiące utrzymywaliśmy bardzo bliski kontakt z panią Jadwigą, która mocno wspierała mnie w organizacji wszystkich prac i czynności przy tym dziele - informuje Krzysztof Słoń.

Senator zaprasza również na niedzielne uroczystości wszystkich kielczan oraz tych, którym bliska jest postać śp. Przemysława Gosiewskiego.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 mszą świętą w bazylice katedralnej. Po niej uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi śp. wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej. O godzinie 13.00 przy ulicy Warszawskiej nastąpi odsłonięcie pomnika wicepremiera.

Uroczystość odsłonięcia pomnika wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, którą zaplanowano o godzinie 13.00 przy ulicy Warszawskiej, będziemy transmitować na żywo na naszej stronie internetowej.

Jak informowaliśmy, pomnik Przemysława Gosiewskiego jest już gotowy. Monument stanął przy ulicy Warszawskiej, w sąsiedztwie „Przystanku Historia" IPN w Kielcach. Obok przygotowanej wcześniej mównicy zainstalowano figurę przedstawiającą postać wicepremiera. Senator Krzysztof Słoń podkreśla, że to moment, któremu towarzyszą szczególne emocje.

- To, co dziś obserwujemy, jest efektem kilkunastu miesięcy starań, między innymi zbiórki pieniędzy, ale także kwestii technicznych, takich jak opracowanie właściwego projektu i wybór miejsca, w którym stanął pomnik. Wskazano je, także dzięki pomocy słuchaczy Radia Kielce - mówi senator.

Prace budowlane przy pomniku Przemysława Gosiewskiego w Kielcach rozpoczęły się pod koniec lipca tego roku. Przygotowano wtedy podstawę, na której stoi pomnik upamiętniający zmarłego w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku wicepremiera. Napis na mównicy głosi: „Przemysław Edgar Gosiewski 1964-2010. Wiceprezes Rady Ministrów, poseł na Sejm, wybitny patriota. W 55. rocznicę urodzin, Przyjaciele i Rodzina 12.05.2019”.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI ODSŁONIĘCIA POMNIKA PRZEMYSŁAWA GOSIEWSKIEGO

godz. 11: msza święta w intencji śp. Przemysława Gosiewskiego oraz pozostałych osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, bazylika katedralna

godz. 12.15: złożenie wieńca oraz zapalenie znicza pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej, Plac Najświętszej Marii Panny 3

godz. 13: uroczystości odsłonięcia pomnika Przemysława Gosiewskiego, ul. Warszawska 2


PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI

Przemysław GosiewskiFot. Sejm RP

Urodził się 12 maja 1964 roku w Słupsku, zmarł 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Polityk, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości, minister-członek Rady Ministrów oraz wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczący klubu parlamentarnego PiS.
Przemysław Gosiewski ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Darłowie. W latach 1983-1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Tytuł magistra uzyskał w 1997 roku.
W czasie studiów rozpoczął działalność opozycyjną, w 1984 roku związał się z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, brał udział w strajku studenckim w 1988 roku. Był studentem, m.in., Lecha Kaczyńskiego, który prowadził na Uniwersytecie Gdańskim  zajęcia z prawa pracy. W 1989 roku rozpoczął współpracę z jego bratem, Jarosławem.
W 1989 roku Przemysław Gosiewski został zatrudniony przez Lecha Kaczyńskiego, pełniącego funkcję wiceprzewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, na stanowisku kierownika biura ds. kontaktów z regionami Komisji Krajowej „Solidarności”, które zajmował do 1991 roku.
Wspólnie z braćmi Kaczyńskimi brał udział w zakładaniu Porozumienia Centrum. W latach 1991-1999 był sekretarzem zarządu głównego PC, zaś w latach 1992-1993 kierownikiem biura poselskiego posła PC Adama Glapińskiego. W latach 90. zaangażował się w działalność Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. W latach 1993-1995 pracował jako specjalista w biurze pełnomocnika zarządu Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych.
W wyborach prezydenckich w 1995 roku Przemysław Gosiewski był pełnomocnikiem sztabu wyborczego Lecha Kaczyńskiego. W latach 1998-2001 zasiadał w Sejmiku Województwa Mazowieckiego I kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W latach 2000-2001 był doradcą Lecha Kaczyńskiego, zajmującego wówczas stanowisko ministra sprawiedliwości.
Od 2001 roku Przemysław Gosiewski należał do Prawa i Sprawiedliwości. Organizował struktury tego ugrupowania w województwie świętokrzyskim. W Sejmie IV kadencji po raz pierwszy sprawował mandat poselski. Zasiadał wówczas w Komisji Obrony Narodowej, Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz w komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU. W wyborach w 2005 roku ponownie został posłem z okręgu kieleckiego. Od 3 listopada 2005 roku do 19 lipca 2006 roku był przewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS. Po publikacji w jednym z niemieckich czasopism tekstu ośmieszającego braci Kaczyńskich w lipcu 2006, wystąpił z oficjalnym wnioskiem do polskiego ministra sprawiedliwości, aby ten podjął kroki zmierzające do ewentualnego ukarania niemieckiego autora tekstu, przy użyciu międzynarodowego listu gończego, za znieważenie prezydenta.
Od 14 lipca 2006 roku do 7 września 2007 roku i ponownie od 11 września do 16 listopada 2007 roku Przemysław Gosiewski pełnił funkcję ministra-członka Rady Ministrów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, będąc jednocześnie przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów. Od 8 maja 2007 roku do 7 września 2007 roku i od 11 września do 16 listopada 2007 roku zajmował stanowisko wicepremiera. Pomiędzy tymi okresami był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W wyborach parlamentarnych w 2007 roku Przemysław Gosiewski uzyskał w okręgu kieleckim najlepszy indywidualny wynik (138 405 głosów). 13 listopada tego samego roku został ponownie przewodniczącym KP PiS. W styczniu 2010 roku zrezygnował z tej funkcji i został jednym z wiceprezesów PiS.
10 kwietnia 2010 roku Przemysław Gosiewski zginął w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 21 kwietnia tego samego roku został pochowany w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
16 kwietnia 2010 roku Przemysław Gosiewski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także tytuły honorowego obywatela Włoszczowy (w 2007 roku) oraz Ostrowca Świętokrzyskiego (pośmiertnie, w 2010 roku).
W 2010 roku, pół roku po śmierci Przemysława Gosiewskiego, w Kołakach Kościelnych otwarto poświęconą Przemysławowi Gosiewskiemu izbę pamięci. Zgromadzono w niej jego fotografie, różne dokumenty związane z prowadzoną działalnością polityczną oraz księgi kondolencyjne. Izbę pamięci zorganizowali własnym kosztem w należącym do siebie gospodarstwie rodzice zmarłego.
Upamiętniające go tablice umieszczono na bazylice katedralnej w Kielcach, w kościele Świętego Maksymiliana Kolbego w Darłowie, w Końskich oraz na stacji kolejowej Włoszczowa Północ.
W 2012 roku Rada Miejska w Kielcach podjęła decyzję o nadaniu jednej z ulic imienia Przemysława Gosiewskiego.
16 września 2017 roku odsłonięto natomiast pomnik Przemysława Gosiewskiego w formie ławeczki w Dąbkach.

Reklama