Polityk, który kochał ludzi. W Kielcach modlono się za Przemysława Gosiewskiego

Data publikacji: 27.10.2019 12:36
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
27.10.2019. Kielce. Uroczystość odsłonięcia pomnika Przemysława Gosiewskiego. Msza święta w katedrze

27.10.2019. Kielce. Uroczystość odsłonięcia pomnika Przemysława Gosiewskiego. Msza święta w katedrze
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W stolicy regionu odsłonięty zostanie dziś pomnik Przemysława Gosiewskiego. Monument stanął przy ulicy Warszawskiej, w sąsiedztwie Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia" Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczęła o godzinie 11 msza święta w kieleckiej bazylice katedralnej. Ksiądz Dariusz Gącik, wikariusz generalny diecezji kieleckiej, w swojej homilii podkreślał, że Przemysław Gosiewski był człowiekiem, który całe życie pracował dla dobra innych.

- W jego postawie nie było pogardy dla drugiego człowieka. Potrafił spotkać się i rozmawiać z profesorem, dziennikarzem, strażakiem, rolnikiem i gospodynią domową. Znajdował czas dla innych. On po prostu kochał ludzi. Był ciągle w drodze. Kielce i województwo świętokrzyskie stały się jego małą ojczyzną, której gorliwie służył - powiedział.

Jak dodał ksiądz Dariusz Gącik, Przemysław Gosiewski przez całe życie starał się budować jedność.

- Bariery i mury wrogości wśród ludzi myślących inaczej przełamuje się poprzez autentyczną troskę o dobro wspólne. I taki był Przemysław Gosiewski. Zyskał on także szacunek wśród ludzi, którzy się z nim nie zgadzali - zaznaczył ks. Dariusz Gącik.

POSŁUCHAJ HOMILII:

Uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi wicepremiera Przemysława Gosiewskiego i ofiary katastrofy smoleńskiej.

27.10.2019. Kielce. Uroczystość odsłonięcia pomnika Przemysława Gosiewskiego. Złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiejFot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce


Oficjalne odsłonięcie pomnika zaplanowano na godzinę 13.00.

Prace budowlane przy monumencie Przemysława Gosiewskiego w Kielcach trwały od lipca tego roku. Przewodniczącym społecznego komitetu budowy pomnika był senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości.

Napis na mównicy, za którą stoi figura wicepremiera głosi: „Przemysław Edgar Gosiewski 1964-2010. Wiceprezes Rady Ministrów, poseł na Sejm, wybitny patriota. W 55. rocznicę urodzin, Przyjaciele i Rodzina 12.05.2019”.

Koszt budowy monumentu premiera Przemysława Gosiewskiego wyniósł około 100 tys. zł. Fundusze na ten cel, społeczny komitet budowy pomnika zbierał w postaci wpłat od darczyńców.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama