Projekcje filmowe o trudnej historii Holocaustu. Trwają Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach

Data publikacji: 29.10.2019 17:17
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
29.10.2019 Chmielnik. VIII Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach imienia Andrzeja Koziei

29.10.2019 Chmielnik. VIII Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach imienia Andrzeja Koziei
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Edukacja poprzez filmy, warsztaty i spotkania z ciekawymi osobami. Wczoraj w Chmielniku rozpoczęły się VIII Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach imienia Andrzeja Koziei. W wydarzeniu uczestniczy łącznie prawie 800 młodych osób ze szkół z województwa świętokrzyskiego.

W tym roku ta impreza edukacyjna połączona jest z uczczeniem 77. rocznicy deportacji chmielnickich Żydów do obozu zagłady w Treblince.

Organizatorem spotkań jest Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”. Jego kierownik, Agnieszka Dziarmaga wyjaśniła, że mają one na celu pokazanie młodzieży czym był holokaust, ale w sposób dla nich zrozumiały.

- Robimy więc spotkania o charakterze teatralnym, projekcje filmowe, warsztaty teatralne, spotkania z aktorami. Staramy się, aby to były mocne filmy, wartościowe, takie jakich młodzież sama nie zobaczy. Teraz jesteśmy po projekcji „Chłopca w pasiastej piżamie” i dzieci ze szkoły w Kijach wychodziły ze łzami w oczach. Dziewczynki mi powiedziały, że same nigdy takiego filmu by nie obejrzały i dziękują za to spotkanie. Dla nas to jest największa pochwała - dodaje.

Oprócz seansu filmowego, na młodzież czekały też warsztaty, nawiązujące do wystawy „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”. Bohaterką ekspozycji i spotkania jest Rywka Lipszyc. Dziewczynka żydowskiego pochodzenia, która przebywając w getcie w Łodzi pisała pamiętnik.

Jak podkreśliła Anna Wencel, edukator z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, prowadząca zajęcia, Rywka urodziła się w 1929 roku, w tym samym co Anna Frank, której pamiętniki także zostały opublikowane, czy Rutka Laskier, autorka innego, znanego świadectwa z getta będzińsko-sosnowieckiego.

- Myślę, że z postacią Rawki młodzież może się identyfikować. Wiadomo, że żyjąc w takich czasach i takich warunkach, w jakich się znalazła, była ponad wiek dojrzała, ale czasami wychodziła z niej typowa nastolatka, która miała swoje problemy na przykład z koleżankami. Więc mieszają nam się tutaj dwa poziomy: coś z czymś młodzież może się w bardzo prosty sposób identyfikować, bo przeżywa podobne rozterki i dylematy oraz coś, czego nie doświadczyła i mam nadzieję, że nie doświadczy - zaznaczyła.

Co ciekawe, nie zachowało się żadne zdjęcie, pokazujące jak wyglądała Rawka, więc z oparciu o jej zapiski, uczniowie wykonywali „portret z pamiętnika”, bazując na zaczerpniętych z niego słowach.

Przy okazji uczestnicy zajęć dowiedzieli się czym był holokaust i co się kryje pod tym pojęciem, czym były getta i obozy.

- Na koniec zawsze staram się odnieść do kwestii uniwersalnych, współczesnych, więc to wprowadzenie kończę wyjaśnieniem terminu „ludobójstwo”. Samo pojęcie powstało już po holokauście, żeby w jakiś sposób wyjaśnić to, co się wydarzyło i podkreślam, że akty ludobójstwa odbywały się też później i nawet dziś mają miejsce, prawie na naszych oczach - dodała Anna Wencel.

Ania i Nikola, uczennice klasy I C z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego imienia świętego Stanisława Kostki w Kielcach przyznały, że wiedza wyniesiona z warsztatów była dla nich bardzo cenna. Mówiły, że widzą różnice między swoim życiem, a tym z czym musiała się mierzyć przed laty ich rówieśniczka.

- Nigdy nie wiedziała, co się stanie następnego dnia. Straciła wielu bliskich. Żyła w ciągłym strachu i niepewności, nie tylko o życie, ale także o zwykłe sprawy, takie jak jedzenie czy picie. My na szczęście nie musimy się o to troszczyć - wyjaśniły.

Jutro ostatni dzień Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach. Jednym z gości wydarzenia będzie aktor Bartłomiej Topa.

Reklama