Żołnierze posprzątali groby bohaterów

Data publikacji: 30.10.2019 19:16
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
30.10.2019. Sandomierz. Terytorialsi przy pracach  porządkowych  na cmentarzu katedralnym

30.10.2019. Sandomierz. Terytorialsi przy pracach porządkowych na cmentarzu katedralnym
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Kilka grobów żołnierzy Armii Krajowej znajdujących się na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu posprzątali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Akcja ma związek ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych. Wybrano te mogiły, które są zaniedbane.

30.10.2019. Sandomierz. Sprzątanie terenu przy Mogile PielaszowiakówFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- To bardzo ważna inicjatywa, ponieważ rodziny tych żołnierzy to albo ludzie starsi, schorowani  albo wnukowie, którzy wyjechali za granicę i nie ma kto tymi mogiłami się opiekować. Cieszymy się, że "terytorialsi" zajęli się tym problemem. Zawsze można na nich liczyć - powiedział Janusz Jakubowski, wiceprezes zarządu okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach. Dodał, że związek ma na szczeblu krajowym porozumienie z Wojskami Obrony Terytorialnej, dotyczące dbałości o miejsca spoczynku kombatantów Armii Krajowej.

Marta Korzynek, szeregowy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiedziała, że  uczestniczenie w akcji sprzątania grobów żołnierzy jest dla niej szczególnie istotne, ponieważ  pamięć o tych, którzy odeszli i walczyli za Ojczyznę jest bardzo ważna i należy ją podtrzymywać.

- Zbliżają się takie dni świąteczne, podczas których szczególnie wspominamy zmarłych, odwiedzamy cmentarze i groby. Nie można zapomnieć o tych, którzy w swoim życiu nie bali się ryzykować i poświęcać wszystkiego, po to abyśmy teraz mogli żyć w pokoju - dodała Marta Korzynek.

30.10.2019. Sandomierz. Mogiła Pielaszowiaków na cmentarzu katedralnymFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Oprócz indywidualnych grobów żołnierzy AK na cmentarzu katedralnym "terytorialsi" zajęli się również uporządkowaniem symbolicznej mogiły ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. Kruk. Był on ostatnim dowódcą 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Porządki przeprowadzono również na Mogile Pielaszowiaków. Żołnierze WOT zapalili znicze, oddali hołd poległym.

Podobna akcja odbyła się również na cmentarzu w Opatowie.

30.10.2019. Sandomierz. Żołnierze WOT i Janusz Jakubowski ze Światowego Związku Żołnierzy AKFot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama