Jeden procent daje efekty. Hospicjum kupi USG

Data publikacji: 03.11.2019 12:20
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Ostrowiec Świętokrzyski. Hospicjum im. Jana Pawła II

Ostrowiec Świętokrzyski. Hospicjum im. Jana Pawła II
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dom Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim wzbogaci się w tym miesiącu o ultrasonograf. Zakup będzie możliwy dzięki środkom z 1 proc. podatku, który część podatników przeznaczyła na hospicjum.

Jak informuje dyrektor hospicjum ksiądz Paweł Anioł, aparat USG zostanie kupiony w podstawowej wersji, jednak dzięki różnym zbiórkom Akcji Katolickiej, dokupiona zostanie jeszcze przystawka do badania dzieci. Aparat ma służyć m.in. wykrywaniu chorób nowotworowych jamy brzusznej. 

Jak podkreśla ks. Anioł, z nowego urządzenia będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy Ostrowca, ale i sąsiednich gmin i powiatów. Duchowny dodaje, że niektóre gminy chcą współfinansować badania, w związku z tym nie wiadomo, czy pacjenci będą płacili za badania. Wszystko zależy od tego, czy uda się zdobyć dodatkowe pieniądze na obsługę urządzenia.

- Chcemy prowadzić systematyczne badania poszczególnych roczników dzieci i jeździć z tym aparatem do szkół, czy ośrodków zdrowia, by jak najszybciej wykrywać i leczyć nowotwory - mówi ks. Paweł Anioł.

W planach jest dokupienie innych przystawek, m.in. do badań ginekologicznych, czy kardiologicznych.

Z 1 proc. podatku hospicjum zebrało w tym roku ponad 172 tys. zł. 150 tys. zł to koszt samego aparatu USG.

Dzięki funduszom z 1 proc. udało się także wymienić kilka łóżek w hospicjum.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama