Świętokrzyskie akcenty na mistrzostwach świata w Tokio

Data publikacji: 06.11.2019 14:00
Autor: Rafał Szymczyk / Kategoria: Sport
Komentarze
Mistrzostwa w Wilnie. Mateusz Garbacz z Koneckiego Klubu Karate Kyokushin

Mistrzostwa w Wilnie. Mateusz Garbacz z Koneckiego Klubu Karate Kyokushin
Fot. archiwum prywatne

Jedenastoosobowa reprezentacja Polski wyleciała w środę do Tokio na 12. Mistrzostwa Świata Karate Open. W kadrze jest siedmiu zawodników i cztery zawodniczki.

W stolicy Japonii wystąpi m.in. mieszkający w Końskich Mateusz Garbacz, który karierę sportową zakończył oficjalnie w 2015 roku, ale postanowił wykorzystać szansę na spełnienie swoich marzeń.

38-letni nadleśniczy w Nadleśnictwie Ruda Maleniecka największe sukcesy odnosił w barwach Kieleckiego Klubu Karate Kyokusin. Jest wielokrotnym mistrzem Polski oraz srebrnym i brązowym medalistą mistrzostw Europy. W turnieju  rozgrywanym co cztery lata w Tokio, najważniejszych zawodach dla każdego karateki, nie startował jednak nigdy.

- To jest największa impreza karate na świecie. Kwalifikacje są organizowane w każdym kraju, a ilość miejsc jest zależna od wielkości organizacji w danym państwie. Nie wystartowałem na turnieju w Ełku, ale namówiony zostałem do wzięcia udziału w dodatkowych kwalifikacjach w Tarnowskich Górach. Często jest tak, że zapraszani są zawodnicy, którzy skończyli już swoją sportową przygodę, ale mają na swoim koncie osiągnięcia. Tak stało się w moim przypadku. Udało mi się zakwalifikować i spełniam swoje marzenie o stracie w Tokio - powiedział Mateusz Garbacz.

Do Tokio poleciał również Tomasz Kęćko. Prezes Kieleckiego Klubu Sportowego Karate będzie na wyspie Honsiu promował 7. Mistrzostw Świata Karate Shinkyokushin, które w czerwcu 2021 roku odbędą się w stolicy regionu świętokrzyskiego.

- Dokonamy tam prezentacji miasta, regionu i Polski. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy krótki, bardzo dynamiczny film. Będziemy mieli ze sobą także inne materiały promocyjne. Chcemy, żeby Kielce, które będą światową stolicą karate w 2021, wryły się w pamięć uczestnikom turnieju w Tokio - powiedział Tomasz Kęćko.   

Liderem reprezentacji Polski, która poleciała do Japonii jest urodzony w Kielcach, a reprezentujący Bielański Klub Karate Kyokushin, 28-letni Maciej Mazur. To najbardziej utytułowany polski karateka, który przed czterema laty zajął w stolicy Japonii 8. miejsce.

12. Mistrzostwa Świata Karate Open będą trwały dwa dni i rozpoczną się w sobotę 9 listopada.    

adv adv
Wiadomości
Reklama