Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego podsumowało kwestę

Data publikacji: 06.11.2019 14:22
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.11.2019 Kielce. Cmentarz Stary. Kwesta

03.11.2019 Kielce. Cmentarz Stary. Kwesta
Fot. Jarosław Kubalski /

70 tys. i 20 zł zebrano podczas tegorocznej kwesty, którą zorganizowało Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. W zbiórkę prowadzoną na czterech nekropoliach zaangażowało się około 400 wolontariuszy.

Stanisław Szrek, prezes stowarzyszenia przyznaje, że to dobry wynik.

- Chciałbym bardzo podziękować osobom, które obok naszych wolontariuszy nie przechodzili obojętnie. Podziękowania kieruję także do wolontariuszy, którzy chociaż było ich, mniej starali się skutecznie zbierać pieniądze - dodaje.

Stanisław Szrek liczy na dotacje z kieleckiego ratusza.

- W grudniu wystąpimy do urzędu miasta o dotację. Od 2006 roku z ówczesnym prezydentem zawarliśmy niepisaną umowę, że miasto do kwesty dokłada drugie tyle pieniędzy, ile udało się zebrać podczas danej kwesty. Natomiast w ubiegłym roku podczas kwesty uzbieraliśmy 52 tys. zł, a obecny prezydent dołożył, ale o 20 tys. złotych mniej - dodał Stanisław Szrek.

W grudniu, albo w styczniu zbierze się także komisja, która wytypuje nagrobki do renowacji. W tym roku, dzięki kweście udało się wyremontować ponad 37 nagrobków, w tym trzy żeliwne. Ponadto naprawiono kilkanaście klap przy kryptach ziemnych i 13 krzyży.

Rekordowa zbiórka była w 2011 roku gdy do puszek trafiło 76 tys. zł.

Reklama