Metodyczna ofensywa w świętokrzyskich szkołach

Data publikacji: 06.11.2019 15:35
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kazimierz Mądzik  świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Dwa razy więcej doradców metodycznych będzie w naszym regionie. Z około 30, ich liczba wzrośnie do ponad 60. To pomysł Ministerstwa Edukacji Narodowej na poprawę jakości szkół.

Jak tłumaczy Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, zadaniem metodyków jest między innymi tłumaczenie nauczycielom rzeczy związanych z nową podstawą programową, a co za tym idzie, na przykład z maturą. Kurator przedstawił właśnie sieć ośrodków metodycznych w naszym województwie.

- Chodzi nam o to, żeby nauczyciel miał łatwiejszy dostęp do metodyka, żeby miał po prostu bliżej. Dlatego uruchomiliśmy kilka ośrodków w naszym województwie. Największy jest w Kielcach, oprócz miasta obejmie również powiaty kielecki i konecki. Poza tym metodycy będą również w Jędrzejowie, Staszowie, Starachowicach, Busku-Zdroju, Opatowie i Skarżysku - wymienia Kazimierz Mądzik.

W każdym powicie będą metodycy takich przedmiotów jak matematyka, język polski czy język angielski. Jeżeli chodzi o przedmioty, które mają mniej godzin dydaktycznych w programie, na przykład muzykę, jeden metodyk będzie w całym województwie.

Ponad połowę regionu obejmie swoim zasięgiem Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Placówka do tej pory nie zatrudniała żadnego metodyka. Teraz będzie ich miała 10. Jak podkreśla Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN, to świetne rozwiązanie, bowiem jego konsultanci będą mogli dzielić się z nimi swoim doświadczeniem. Poza tym szkolenia, czy lekcje otwarte prowadzone przez metodyków będą odbywały się w poszczególnych powiatach, a do tej pory ŚCDN organizowało konferencje głównie w Kielcach. Zdaniem Jacka Wołowca, zmiany w systemie doskonalenia nauczycieli na pewno poprawią jakość kształcenia w świętokrzyskich szkołach.

- Większa liczba metodyków sprawi, że doskonalenie nauczycieli będzie efektywniejsze, co poprawi jakość naszej edukacji. Nam oraz panu kuratorowi zależy, żeby w świętokrzyskich placówkach lekcje były ciekawsze, a pedagodzy wprowadzali nowe metody nauczania - mówi Jacek Wołowiec.

Kuratorium oświaty cały czas prowadzi nabór nowych metodyków. Ma on się zakończyć do stycznia 2020 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama