Stanisław Moniuszko bohaterem wydarzeń w Filharmonii Świętokrzyskiej

Data publikacji: 06.11.2019 15:56
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. Filharmonia Świętokrzyska

Kielce. Filharmonia Świętokrzyska
Kielce. 11.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Koncerty z udziałem znakomitych solistów i chórów, znane pieśni i rzadko grane kompozycje, a także spotkanie z filmem. Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach zaprasza na kolejną, tym razem trwającą ponad tydzień, część obchodów Roku Stanisława Moniuszki. Wydarzenia w najbliższy piątek zainauguruje wykonana po raz pierwszy w Kielcach kantata „Widma”.

Rok 2019 decyzją Sejmu jest rokiem Stanisława Moniuszki. Jak podkreśla Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, to znakomita okazja do poznania twórczości tego kompozytora.

- Cieszę się, że cały ten rok udowadnia, że naprawdę Moniuszko jest kompozytorem na europejskim poziomie i że nie mamy się czego wstydzić, tylko zwyczajnie tej muzyki nie znamy, więc jest okazja poznać ją na żywo - wyjaśnia.

Pierwsze wydarzenia związane z Rokiem Stanisława Moniuszki w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyły się wiosną, natomiast teraz odbędzie się ich kumulacja.

- Kiedy już prawie wszyscy zapomnieli o Roku Moniuszki, bo większość instytucji organizowała go wokół majowych rocznic, myśmy zaplanowali je jesienią - zaznacza Jacek Rogala.

Obchody rozpocznie w piątek (8 listopada) o godzinie 19.00, po raz pierwszy wykonana w Kielcach, kantata „Widma”.

- Kantata jest oparta na drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Wykonanie koncertowe wzbogacimy o pewne elementy widowiska. Oprócz śpiewaków na estradzie pojawią się aktorzy - Mariusz Bonaszewski i Jan Nowicki - informuje dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

Rekonstrukcji oryginalnej partytury dokonał Maciej Prochaska. Efekty jego pracy są prezentowane przez artystów z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu od niedawna.

Kolejne wydarzenie we wtorek, 12 listopada, o godzinie 18.30, w sali kameralnej. Będzie to inscenizowany koncert zatytułowany „Dróżki pana Moniuszki”. Powstał w oparciu o fragmenty komedii Aleksandra Fredry oraz wierszy Adama Mickiewicza, Adama Asnyka i Bolesława Leśmiana. Teksty o dużej dawce humoru tworzą zabawną opowieść o relacjach damsko-męskich.

Na środę, 13 listopada (godzina 18.30) zaplanowany jest wieczór filmowy. W nawiązaniu do „Widm” zostanie pokazana „Lawa” w reżyserii Tadeusza Konwickiego. Film jest filmową adaptacją „Dziadów”. Oprócz podjęcia wątków literackich, reżyser wkomponował w strukturę filmu motywy związane z XX-wieczną historią Polski. Z tego obrazu pochodzi przejmujący monolog Gustawa Holoubka - „Wielka improwizacja”.

Przed projekcją odbędzie się rozmowa z aktorem kreującym rolę Widma/Belzebuba. Z Janem Nowickim będzie rozmawiał Jarosław Skulski.

Czwartkowy wieczór upłynie pod znakiem koncertu kameralnego. Messages Quartet, który tworzą muzycy, absolwenci czołowych, europejskich uczelni muzycznych, po raz pierwszy w Kielcach zaprezentuje oba kwartety Moniuszki i zapomniane wariacje Władysława Żeleńskiego.

Z kolei w piątek, 15 listopada, o godzinie 19.00, w sali koncertowej rozpocznie się koncert oratoryjny. Wystąpią soliści - pochodząca ze świętokrzyskiej ziemi Magdalena Idzik, a także Katarzyna Trylnik, Karol Kozłowski i Zbigniew Dąbko. Towarzyszyły im będą Chór Instytutu Edukacji Muzycznej UJK i Chór Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali.

W programie znajdą się najbardziej znane i lubiane pieśni i arie Stanisława Moniuszki. Będzie też można usłyszeć rzadko tworzone przez niego utwory religijne - dwie spośród czterech jego „Litanii ostrobramskich”.

Zwieńczeniem cyklu w niedzielę 17 listopada, będzie koncert rodzinny „Wokół Śpiewnika Domowego”. Wystąpią trzy dziecięce chóry ze Starachowic oraz jeden z Piekoszowa. Najmłodsi słuchacze oraz ich opiekunowie będą mieli szansę bliżej poznać popularne pieśni ze „Śpiewnika Domowego” Stanisława Moniuszki, opracowane przez Romana Drozda, na zamówienie programu „Śpiewająca Polska”. Program zostanie wzbogacony o fragmenty innych dzieł kompozytora, a całość uatrakcyjnią elementy choreografii, animacja publiczności oraz prezentacja multimedialna, popularyzująca wiedzę o twórcy. Początek o godzinie 11.00.

To nie koniec spotkań z twórczością Stanisława Moniuszki, ponieważ dyrektor Jacek Rogala zapowiedział, że w planach jest pokazanie w Kielcach opery „Straszny Dwór”.

Reklama