Niepełnosprawność bez barier na scenie

Data publikacji: 06.11.2019 17:33
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.11.2019 Kałków-Godów. X Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych

06.11.2019 Kałków-Godów. X Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Osoby niepełnosprawne zaprezentowały swoje aktorskie talenty. Okazją do wspólnego spotkania integracyjnego były X Spotkania Teatralne Osób Niepełnosprawnych, które odbyły się w Kałkowie-Godowie.

Jak mówi Dorota Jop, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia „Niepełnosprawnym Radość” w Godowie, które organizuje spotkania teatralne już od dekady, inicjatywa tego typu wydarzenia zrodziła się z potrzeby udostępnienia osobom niepełnosprawnym, czy starszym przestrzeni do realizacji swoich pasji i zainteresowań aktorskich.

- Spotkania teatralne dają możliwość zarówno osobom niepełnosprawnym, jak i starszym prezentacji swoich osiągnięć aktorskich, które doskonalą na co dzień w swoich placówkach. W przeglądzie biorą udział m.in. członkowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej, czy środowiskowych domów samopomocy. W tym roku mamy także przedstawicieli klubu seniora, czy koło gospodyń wiejskich. Takie spotkania to przestrzeń do integracji międzypokoleniowej z udziałem sztuki i kultury. Mamy nadzieję, że to daje tym osobom wiele satysfakcji i radości - zaznacza.

Patronat honorowy nad X Spotkaniami Teatralnymi Osób Niepełnosprawnych objęła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która podkreśla, że takie przedsięwzięcia pokazują, jak ważna jest integracja międzypokoleniowa, a także pokazywanie, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem w realizowaniu swoich pasji.

- Osoby niepełnosprawne mogą dać nam wiele radości, ale pokazują także, jak można walczyć ze swoimi słabościami. Te osoby radzą sobie w doskonały sposób, pokazując w swych przedstawieniach niesamowity artyzm - mówi Agata Wojtyszek.

W X Spotkaniach Teatralnych Osób Niepełnosprawnych wzięło udział osiem grup z placówek z terenu powiatu starachowickiego.

Reklama