Ulica Małachowska w Kunowie już nie przeraża

Data publikacji: 07.11.2019 15:24
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
07.11.2019. Kunów. Oddanie do użytku nowych dróg przy ulicy Małachowskiej. Na zdjęciu: Lech Łodej - burmistrz Kunowa

07.11.2019. Kunów. Oddanie do użytku nowych dróg przy ulicy Małachowskiej. Na zdjęciu: Lech Łodej - burmistrz Kunowa
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Od 30 lat po deszczu brodzili w błocie, a zimą nawet nie odśnieżali samochodów, ponieważ obawiali się jeździć po gruntowej, nierównej drodze, dodatkowo przysypanej śniegiem.

Około 15 rodzin zamieszkujących przy bocznych uliczkach ulicy Małachowskiej w Kunowie doczekało się około 300 m asfaltowej drogi wraz z odwodnieniem, krawężnikami oraz podjazdami na posesję z kostki. Droga została wykonane dzięki pieniądzom z tzw. "powodziówek". Jak podkreśla sołtys Adam Hamera, to bardzo dobra inwestycja, która odciąży mieszkańców, którzy przez te lata musieli znosić trudy związane z tą drogą.

- Po deszczach tu były straszne problemy, często przyjeżdżałem i trudno było nawrócić, droga była fatalna. Widać teraz gołym okiem, że inwestycja jest świetna - mówi Adam Hamera.

Budując się w tym miejscu w latach 80-tych mieszkańcy mieli zapewnienie o wybudowaniu szeregu instalacji, jednak o drogach zapomniano. Jak mówi, mieszkający w tym miejscu radny gminy Grzegorz Wanat, dzięki coraz lepszej infrastrukturze może pojawić się tu więcej domów. Uważa, że odpowiedni dojazd podniesie również wartość tych terenów.

- Kupiliśmy działki, mieliśmy obiecane różne instalacje, sami za tym chodziliśmy, w końcu zrobiono wodę, kanalizację, ale podczas budowy drogi tych naszych uliczek nie zrobiono jakimś cudem - mówi Grzegorz Wanat.

Gmina Kunów prężnie działa i pozyskuje pieniądze z różnych dofinansowań, aby tylko nadrobić wieloletnie zaległości w remontach, czy budowach dróg. Takich gruntowych odcinków, jak przy ulicy Małachowskiej, jest jeszcze wiele do zrobienia. Do końca tego roku oddanych zostanie kilka kolejnych wyremontowanych dróg. Lech Łodej dodaje, że bez wsparcia rządowego gmina nie byłaby w stanie w takim tempie naprawiać infrastruktury.

- W poprzedniej kadencji wykonaliśmy ponad 20 odcinków dróg, w tym pierwszym roku nowej kadencji do końca roku oddanych będzie łącznie osiem odcinków. Takiego wyniku chyba nigdy nie było w historii Kunowa - mówi burmistrz Łodej.

Dodaje ponadto, że już w tym tygodniu wyłoniony będzie przetarg na wykonanie ulicy Prostej, padła tu kwota miliona 732 tys. zł. Ta inwestycja będzie wykonywana już w 2020 roku.

Inwestycja na tych trzech odcinkach kosztowała ogółem ponad 543 tys. zł. Dofinansowanie z budżetu państwa to około 318 tys. zł.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama