IPN wyróżni osoby szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii Narodu Polskiego

Data publikacji: 07.11.2019 16:00
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Odznaczenie Świadek Historii

Odznaczenie Świadek Historii
Kraków. 30.11.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Odznaczenia Świadek Historii zostaną jutro wręczone w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Świadek Historii to honorowe wyróżnienie, ustanowione w 2009 roku zarządzeniem prezesa IPN i przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii Narodu Polskiego, zaangażowane w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbające o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju.

W tym roku uhonorowanych zostanie sześć osób. Wśród nich Jolanta Kulińska, wnuczka porucznika Władysława Sulewskiego, zamordowanego przez NKWD wiosną 1940 roku w Kijowie. W 2012 roku rozpoczęła działalność w Stowarzyszeniu Kielecka Rodzina Katyńska, w którym od 2014 roku pełni funkcję wiceprezesa. Dzięki jej zaangażowaniu powstała strona internetowa stowarzyszenia. Współpracuje z Muzeum Katyńskim, IPN, samorządami i szkołami w województwie świętokrzyskim, organizując spotkania poświęcone zbrodni katyńskiej.

Odznaczenie otrzyma również profesor Urszula Oettingen, historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od blisko 30 lat prowadzi działalność na Kielecczyźnie w dziedzinie opieki nad dobrami kultury i utrwalania pamięci historycznej, popularyzowania historii i zabytków regionu świętokrzyskiego. Łączy pracę dydaktyczną i naukową z pracą społeczną. Autorka licznych publikacji. W 2017 roku, w gminie Bodzentyn zainicjowała wiele wydarzeń promujących postaci i fakty z lokalnej historii oraz fakty z historii Polski. Stworzyła gminny kalendarz pamięci historycznej.

Wręczenie odznaczeń Świadek Historii rozpocznie się o godzinie 17.30, w Wojewódzkim Domu Kultury. W uroczystościach weźmie udział wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Bezpośrednio po ceremonii wręczenia tytułów Świadek Historii rozpocznie się koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Pokolenie Niepodległej”. Szlagiery II RP w jazzowych aranżacjach wykonają muzycy z zespołu Go!band.

Darmowe zaproszenia na koncert są do odbioru w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ulicy Warszawskiej.

Organizatorami wydarzenia są Delegatura IPN w Kielcach i Oddział IPN w Krakowie.

Tagi do tego wpisu
Reklama