Muzeum znów łata dziurę

Data publikacji: 07.11.2019 16:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sandomierz. Zamek. Rzeka Wisła

Sandomierz. Zamek. Rzeka Wisła
30.08.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dodatkowe 100 tys. zł z budżetu miasta na rzecz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przekazali dzisiaj na nadzwyczajnej sesji radni. O zgodę na wypłacenie tej kwoty wnioskował burmistrz Marcin Marzec. Miasto przekazało w tym roku placówce już 620 tys. zł.

Muzeum brakuje prawie 500 tys. zł przede wszystkim na wypłatę pensji dla pracowników i rozliczenie rachunków za media. Burmistrz podkreślał, że zdaje sobie sprawę z tego, iż 100 tys. zł nie ratuje sytuacji, ale miejskiego budżetu w tej chwili nie stać na większą kwotę. Dodał, że sejmik województwa, jako jeden z organów współfinansujących muzeum planuje przekazać w listopadzie dodatkowo 50 tys. zł.

07.11.2019 Marcin Marzec - burmistrz SandomierzaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Radni zagłosowali jednomyślnie za przekazaniem pieniędzy. Przewodniczący rady Wojciech Czerwiec stwierdził, że takie decyzje zawsze budzą wątpliwości, ponieważ trzeba przesunąć fundusze z innego działu miejskiego budżetu.

- Są jednak priorytety, a jednym z nich jest Muzeum Okręgowe - podkreślił.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma zapaść decyzja, czy także powiat, jako organ współprowadzący przekaże dodatkowe pieniądze dla muzeum. Starosta Marcin Piwnik powiedział, że trwa analizowanie budżetu.

Radni Prawa i Sprawiedliwości - Marek Strugała i Marcin Świerkula uważają, że nie byłoby problemów finansowych, gdyby kilka miesięcy temu wykorzystano szansę stworzoną przez ministra kultury.

- Wicepremier Piotr Gliński zadeklarował współfinansowanie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Warunkiem było zwiększenie dotacji od trzech samorządów finansujących tę instytucję. Za długo zastanawiał się powiat, dlatego podpisanie porozumienia będzie możliwe dopiero po ukonstytuowaniu się nowego rządu - mówią.

Umowa może obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Na jej podstawie budżet muzeum zwiększy się dwukrotnie i będzie wynosić 2 mln zł rocznie.

Reklama