RADIO BIAŁYSTOK. Wojewoda podlaski sprawdza czy uchwała białostockich radnych ws. zmiany nazwy ul. Łupaszki jest zgodna z prawem

Data publikacji: 07.11.2019 20:09
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Białystok
Komentarze


Fot. Joanna Szubzda / Radio Białystok

Są podstawy do stwierdzenia istotnego naruszenia zapisów Konstytucji. M.in. z tego powodu wojewoda podlaski wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały białostockich radnych.

Chodzi o decyzję z 28 października, gdy Koalicja Obywatelska zdecydowała o zmianie nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” na Podlaską.

Major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” był patronem ulicy na białostockich Skorupach przez półtora roku. Nazwę nadali radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy wtedy w Radzie Miasta mieli większość. Niektóre środowiska nie zgadzały się z ich decyzją, a na tabliczkach z nazwą pojawiały się obraźliwe napisy. W ubiegłym tygodniu radni - na wniosek reprezentantów Forum Mniejszości Podlasia - ponownie zajęli się sprawą. Jako, że teraz większość ma Koalicja Obywatelska - zmienili nazwę na Podlaską. Oburzenia nie kryje w związku z tym wiele środowisk. Padają sformułowania m.in., że to odzieranie bohatera z godności. Z drugiej strony ci, którzy byli za zmianą podkreślają, że nie badali historii, a jedynie zwracali uwagę na to, że nazwa w niektórych środowiskach wzbudza kontrowersje.

Sprawa, mimo decyzji radnych nie jest zakończona, bo wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski na razie wstrzymał wykonanie uchwały i wszczął postępowanie nadzorcze w sprawie stwierdzenia jej nieważności.

Jak czytamy w uzasadnieniu do zawiadomienia o wszczęciu postępowania: „są podstawy do stwierdzenia istotnego naruszenia zapisów Konstytucji, które mówią m.in., że Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość”. Do tego - jak czytamy dalej - uzasadnienie uchwały białostockich radnych w zakresie działań majora nie jest w pełni zgodne z potwierdzonymi faktami i neguje ustalenia m.in. Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama