Pokaz filmu, pieśniobranie i bieg ulicami Kielc w 101. rocznicę odzyskania niepodległości

Data publikacji: 08.11.2019 08:43
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości
Kielce. 11.11.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Koncert, pokaz filmu, pieśniobranie i bieg ulicami Kielc będą w tym roku towarzyszyć obchodom 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Choć główne uroczystości odbędą się w poniedziałek, już od najbliższej środy będzie można wziąć udział w patriotycznych przedsięwzięciach.

Świętowanie rozpocznie się od koncertu patriotycznego „Hej, Orle Biały…” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, który odbędzie się w środę w Filharmonii Świętokrzyskiej. Do udziału w wydarzeniu zachęca marszałek Andrzej Bętkowski, współorganizujący obchody 11 listopada w regionie.

- Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00, ale należy wcześniej kupić bilet. Zostało już niewiele zaproszeń. Myślę, że sala będzie wypełniona po brzegi, usłyszymy nie tylko klasyczne utwory, lecz także bardziej współczesne - zaznacza marszałek.

W czwartek mieszkańcy regionu będą mogli obejrzeć film „Kamerdyner” w kinie Fenomen, z kolei w sobotę uczestniczyć w Pieśniobraniu Listopadowym na Wzgórzu Zamkowym, do czego namawia Rafał Nowak, dyrektor instytucji.

- Jestem przekonany, że pieśniobranie przy żywym płomieniu zgromadzi po 16.00 w sobotę mnóstwo osób. Będziemy razem z chórami z całego regionu tuż po zmroku śpiewać pieśni patriotyczne - mówi.

Na niedzielę zaplanowano bieg ulicami Kielc, który rozpocznie się równo o godzinie 11:11 w Parku Miejskim. Poniedziałkowe, główne uroczystości będą odbywać się tradycyjnie na Placu Wolności, gdzie uczestnicy przemaszerują po mszy świętej w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej. O godzinie 12:40 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną się oficjalne uroczystości. Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśla, że w ich trakcie uroczyście zostaną pożegnane dwa kontygenty wojskowe, które wyruszają na misje do Kosowa i Libanu.

- Chcemy podziękować żołnierzom za to, że troszczą się o losy naszej ojczyzny tam, gdzie jest taka potrzeba. Trzeba pamiętać, że przygotowują się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach - podkreśliła.

Wojewoda dodaje, że po oficjalnych uroczystościach będzie można wziąć udział w dniu otwartym w Składnicy na Westerplatte. Ponadto odbędą się występy artystyczne młodzieży z regionu oraz Koncert Listopadowy „Śpiewajmy pamięć”, który rozpocznie się o godzinie 15.00.

Głównym organizatorem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w regionie jest wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Reklama