„Requiem” Mozarta w kościele w Klimontowie

Data publikacji: 08.11.2019 17:16
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze
Klimontów. Kościół rektoralny

Klimontów. Kościół rektoralny
Fot. wikipedia

W kościele rektoralnym w Klimontowie odbędzie się jutro koncert na rzecz renowacji tej XVII-wiecznej świątyni i zabudowań podominikańskich. Orkiestra Polskiego Radia z Krakowa oraz Chór Canon wystąpią z „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Po koncercie przeprowadzona zostanie kwesta. Jak powiedział główny organizator koncertu, ks. Krzysztof Irek, w kościele, jak i w zabudowaniach poklasztornych w Klimontowie wciąż są duże potrzeby z zakresu remontu. Kompleks znajduje się na szlaku św. Jakuba, dysponuje zaledwie kilkoma miejscami noclegowymi dla pielgrzymów.

- Potrzebne jest zagospodarowanie cel pozakonnych, co pozwoliłoby stworzyć miejsca noclegowe dla całego autokaru turystów, co obecnie nie jest możliwe - dodał ks. Krzysztof Irek.

Prac remontowych wymaga również kościół. Do odnowy są ołtarze boczne oraz organy pochodzące prawdopodobnie z końca XVII wieku lub z początku XVIII wieku, na których grywał znany kompozytor Franciszek Liszt, odwiedzając swoich znajomych w dworku w Górkach Klimontowskich. Kościół jest wyjątkowy także i pod innymi względami. Znajduje się tam grób Jana Zbigniewa Ossolińskiego, marszałka sejmu zwyczajnego z 1601 roku, wojewody sandomierskiego. Ponadto kościół rektoralny w Klimontowie ma jeszcze jeden cenny zabytek. Jest tam prawdopodobnie jeden z najstarszych wizerunków Matki Boskiej, pochodzący z początku XIII wieku. Nad tym zagadnieniem pracują specjaliści.

Ksiądz Krzysztof Irek - organizator koncertuFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W koncercie wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie i Chór Canon. W sumie 60 osób. Jak powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, wydarzenie będzie duchową ucztą. Jest to muzyka dająca moc i bardzo potrzebna, ponieważ coraz więcej osób jest przytłoczonych codziennymi obowiązkami, żyje w chaosie.

- Taki koncert to jest jak coś z innego świata. Myślę, że powinniśmy czasami opuszczać ten nasz świat codzienny, szary, niekiedy smutny i jakby pukać do bram nieba, a muzyka Mozarta nam to umożliwi - dodał biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Wstęp jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji pod adresem: requiemwklasztorze@gmail.com.

Tagi do tego wpisu
Reklama