Biskup Nitkiewicz: sami musimy dawać przykład jak kochać Pana Boga

Data publikacji: 09.11.2019 07:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu w środku biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz

Na zdjęciu (w środku): biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
Sandomierz. 24.03.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Gdy mówimy o świętości to nie chodzi tylko o modlitwę, chodzi o życie - powiedział jezuita, ojciec Krzysztof Dyrek podczas Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, który odbył się w Sandomierzu.

Duchowny dodał, że życzliwość, służba i poświęcenie to cechy, które świadczą o świętości  kapłanów i osób świeckich. Odnosząc się do sytuacji kryzysowych w kościele, jeżeli chodzi o zjawisko pedofilii stwierdził, że kościół odkrywając pewne skandaliczne czyny, staje w obliczu  bolesnej prawdy, ale ona jest wyzwalająca.

- Ważne jest monitorowanie sytuacji, pomaganie ofiarom, wyciąganie konsekwencji wobec  grzesznych kapłanów, ale również pomaganie im, aby mogli zwalczyć swój problem - stwierdził  ojciec Krzysztof Dyrek. -To nam mówi, że jesteśmy słabi, ale to powinno nas bardziej prowadzić do Chrystusa. Nawracam się i zmieniam, ja który upadam albo ja, który jestem słaby i też mogę upaść i zgrzeszyć. Wszyscy powinniśmy uświęcić swoje życie poprzez jedność z Chrystusem i czerpanie z niego sił i wzoru - dodał jezuita.

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz stwierdził, że świętość to najlepsza sytuacja życiowa dla człowieka. Wszyscy jesteśmy powołani do świętości. Można do niej dążyć poprzez walkę z grzechem i pokusami jednocześnie modląc się i uczestnicząc w duszpasterstwie.

- Nie możemy tylko wymagać od świeckich, ale sami musimy dawać przykład, jak kochać Pana Boga - stwierdził biskup ordynariusz.

Uroczystości rozpoczęły się od Adoracji Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej. Następnie było błogosławieństwo eucharystyczne i msza święta. Po niej zebrani przeszli do Domu Katolickiego, gdzie swój wykład wygłosił ojciec Krzysztof Dyrek.

W Dniu Modlitw o Uświęcenie Kaplanów uczestniczyło około 300 duchownych z całej diecezji.

Rocznie rozpatrywanych jest około 70 próśb od polskich kapłanów o zwolnienie ze stanu duchownego. W ostatnich kilku latach odeszło z tej formacji 1200 osób. Najwięcej rezygnacji jest wśród młodych kapłanów.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama