Mieszkańcy Małogoszcza wysłuchali patriotycznego koncertu i prelekcji o niepodległości

Data publikacji: 10.11.2019 20:30
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.11.2019. Małogoszcz. W rocznicę niepodległości

10.11.2019. Małogoszcz. W rocznicę niepodległości
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda /

W Małogoszczu, z okazji jutrzejszego Święta Niepodległości, przygotowano patriotyczny koncert i prelekcję.

Wykład wygłosił doktor Cezary Jastrzębski z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Mówił m.in o polskiej drodze do niepodległości. Zaznaczył, że Małogoszcz również był uczestnikiem tamtych wydarzeń. Przypomniał m.in. o froncie na rzece Nida, który odegrał ważną rolę i wpisał się w dzieje Małogoszcza.

Podczas spotkania mieszkańcy mieli okazję zobaczyć wyjątkowe pamiątki po legioniście Szymonie Kocie, który pochodził ze Skroniowa. Był zwiadowcą u Beliny Prażmowskiego. Pamiątki przyniósł jego wnuczek, Krzysztof Kot z Małogoszcza. Wśród pamiątek znalazł się m.in. mundur dziadka legionisty oraz jego oznaczenia i pamiątkowe zdjęcia. Jak powiedział, to bardzo ważne pamiątki dla całej jego rodziny. Chcieli się nimi podzielić z innymi mieszkańcami Małogoszcza, aby wiedzieli, że również z powiatu jędrzejowskiego pochodziły osoby, które walczyły u boku Marszałka Piłsudskiego.

W Małogoszczu w ramach spotkania z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się również koncert patriotycznych pieśni polskich pt. "Niepokorna - niepodległa". Wystąpił Reprezentacyjny Zespół Patriotyczny.

W spotkaniu udział wziął m.in. burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski. Przypomniał, że świętowanie 11 listopada rozpoczęło się już w piątek wspólnym śpiewaniem we wszystkich szkołach hymnu w ramach akcji „Szkoła do hymnu” . Jak dodał - to nasz obowiązek: wspominać i uczcić naszych praojców, którzy w imię niepodległości przelewali krew i oddawali swoje życie.

- Dzięki temu, że żyjemy w czasach pokoju naszym obowiązkiem jest pamiętać o tej trudnej historii - mówił burmistrz Piotrowski.

Jutro w Małogoszczu oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 11:15 na Placu Kościuszki z udziałem Orkiestry Dętej. Potem wszyscy zgromadzeni udadzą się do Kościoła WNMP na uroczystą mszę. O godz. 17:00 w Domu Kultury w Małogoszczu odbędzie się Akademia Historyczna w wykonaniu uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Powstania Styczniowego.

Tagi do tego wpisu
Reklama