Pożegnanie kontyngentów wojskowych. Po przerwie wracają do zagranicznych misji pokojowych

Data publikacji: 11.11.2019 16:13
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.11.2019 Kielce. Święto Niepodległości. Uroczystości na Placu Wolności. Z lewej pułkownik Paweł Chabielski i wojewoda Agata Wojtyszek wręczają flagi dla powracających na misje kontyngentów wojskowych

11.11.2019 Kielce. Święto Niepodległości. Uroczystości na Placu Wolności. Z lewej pułkownik Paweł Chabielski i wojewoda Agata Wojtyszek wręczają flagi dla powracających na misje kontyngentów wojskowych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Po 10. latach przerwy Wojsko Polskie wraca do zagranicznych misji pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Na kieleckim Placu Wolności odbyło się pożegnanie kontyngentów wojskowych wyjeżdżających na misje do Libanu i Kosowa.

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych w Kielcach poinformował, że głównymi zadaniami kontyngentu w Libanie będzie monitorowanie sytuacji na pograniczu libańsko-izraelskim.

11.11.2019 Kielce. Święto Niepodległości. Uroczystości na Placu Wolności. Z lewej pułkownik Paweł Chabielski i wojewoda Agata Wojtyszek wręczają flagi dla powracających na misje kontyngentów wojskowychFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Żołnierze jesteście ambasadorami Rzeczpospolitej, którzy nosząc biało-czerwoną flagę na ramieniu, reprezentujecie dobre imię żołnierza Wojska Polskiego. To od waszych umiejętności i doświadczenia będzie zależało, w jaki sposób polskie siły zbrojne będą odbierane na arenie międzynarodowej i jaki wizerunek Polski pozostawicie po sobie. Wierzę jednak, że zadania zrealizujecie w stopniu bardzo dobrym, tak aby móc wrócić bezpiecznie do naszej ojczyzny -  powiedział Paweł Chabielski.

W imieniu wyjeżdżających żołnierzy głos zabrał także major Hubert Żukowski, który stwierdził, że szkolenia prowadzone na Bukówce są gwarantem skuteczności i efektywności zadań, które są wykonywane poza granicami kraju.

Podczas uroczystości najbardziej zasłużonym żołnierzom wręczono medale i odznaczenia wojskowe.

11.11.2019 Kielce. Święto Niepodległości. Uroczystości na Placu Wolności.Wojewoda Agata Wojtyszek wręcza żołnierzom medaleFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Głównymi zadaniami kontyngentu w Libanie będzie monitorowanie sytuacji na pograniczu libańsko-izraelskim. To sporny teren, gdzie wybuchają konflikty między ludnością libańską i izraelską. Polscy żołnierze będą patrolowali miasteczka i wioski, sygnalizując obecność wojsk ONZ, chronić ludność cywilną oraz zapobiegać przemytowi broni czy materiałów wybuchowych.
Tymczasem, misja w Kosowie ma przede wszystkim charakter pokojowy i stabilizujący. Żołnierze wojsk NATO pomagają w utrzymaniu porządku w Kosowie, realizują wiele działań na rzecz lokalnej społeczności.

adv adv
Wiadomości
Reklama