Kielce chcą walczyć ze smogiem

Data publikacji: 12.11.2019 17:54
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 12.11.2019. Konferencja

Kielce. 12.11.2019. Konferencja " Bezpartyjnych" w sprawie walki miasta Kielce ze smogiem. Na zdjęciu (od lewej): Kamil Suchański - przewodniczący Rady Miasta Kielce, Joanna Winiarska - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce, Katarzyna Suchańska - radna Rady Miasta Kielce, Maciej Bursztein - radny Rady Miasta Kielce
Kielce / Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Radni z klubu „Bezpartyjni i Niezależni” chcą uwolnić Kielce od smogu do 2025 roku. Wśród postulatów radnych znajduje się m.in zakaz stosowania paliw stałych do ogrzewania pomieszczeń, większy budżet na dotacje do wymiany stałych pieców i pomoc dla mieszkańców przy wypełnianiu wniosków.

Radni złożyli już w tym celu interpelacje. Oprócz tego zapowiedzieli złożenie projektu rezolucji, która miałaby być skierowana przez radę do zarządu województwa. Radni żądają m.in. wprowadzenia zakazu używania pieców poniżej 3 klasy jakości do 2023 roku, a do 2025 nakazu korzystania tylko z pieców 5, najwyższej klasy.

Oprócz tego radni chcą przekonać prezydenta miasta do zabezpieczenia 5 mln zł w przyszłorocznym budżecie na wymianę źródeł ciepła.

Przewodniczący rady Kamil Suchański stwierdził, że finansowanie takiego projektu jest realne nawet w przypadku nadszarpniętego budżetu miasta. Dowodem na to jest złożenie w ubiegłym tygodniu propozycji do rady przekazania 2,5 mln zł na potrzeby klubu PGE Vive.

- Jeśli miasto stać jest na przekazanie 2,5 mln zł na skądinąd potrzebny aspekt rozrywki i promocji, związany z klubem PGE Vive, to na pewno uda się znaleźć te 5 mln zł na ratowanie powietrza w mieście – mówi przewodniczący.

W skali roku 200 osób w Kielcach i około 1000 w całym województwie świętokrzyskim umiera z powodu powikłań związanych z zatruciem powietrza.

Reklama