Park przy Dworku Mikołaja Reja jeszcze piękniejszy

Data publikacji: 12.11.2019 19:58
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.11.2019. Nagłowice. Park przy Dworku Mikołaja Reja

12.11.2019. Nagłowice. Park przy Dworku Mikołaja Reja
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Park przy Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach zmienia swój wygląd. Zamontowano nowe ławki, kosze na śmieci, odnowiona została także nawierzchnia alejek. Wiosną przyszłego roku w parku ustawionych zostanie około 10 rzeźb. Będą przedstawiać rosnące tutaj drzewa i krzewy.

- Przy rzeźbach pojawią się specjalne tablice informacyjne - podkreśla Lidia Titow - dyrektor Samorządowego Centrum Bibliotek i Kultury "Dworek Mikołaja Reja" w Nagłowicach. Jak dodaje, w parku staną również trzy tablice edukacyjne, na których będą informacje o roślinności oraz o "mieszkańcach" trzech zbiorników wodnych, które znajdują się na terenie parku. Mowa tu o rybach, ptakach oraz zwierzętach - dodaje dyrektor Lidia Titow.

Zmiany zachodzące w parku pozytywnie ocenia Jacek Lato, wójt gminy Nagłowice.

– Bardzo chcemy, żeby ten park wyglądał pięknie, dlatego w swoim zakresie dbamy o niego, aby zawsze był wykoszony i dostępny dla mieszkańców, czy turystów. To, co już udało się w parku zrobić, powstało dzięki projektowi, który otrzymał dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania – dodaje wójt.

Ciągle natomiast nie uregulowane są kwestie dotyczące własności zespołu pałacowo-dworskiego wraz z parkiem. Jak przypomniał wójt Jacek Lato, kilka lat temu o zwrot własności wystąpiła rodzina Radziwiłłów i do dziś decyzja nie zapadła. Obecnie sprawa jest rozpatrywana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do którego odwołali się spadkobiercy po decyzji wojewody z 2015 roku. Uznała ona, że dworkiem i parkiem nadal może zarządzać samorząd gminy. Jak powiedział wójt Jacek Lato decyzja ta jest bardzo ważna, ponieważ gmina chciałaby  przeprowadzić tam niezbędne prace remontowe.

Zespół pałacowo-dworski Mikołaja Reja w Nagłowicach, o którego zwrot domaga się rodzina Radziwiłłów, to w sumie trzy działki o łącznej powierzchni 15 hektarów. Park przy Dworku Mikołaja Reja liczy około 10 hektarów. Posadzonych tam jest ponad 30 gatunków drzew. M.in. perukowiec podolski, orzech czarny, cisy, świerki, żywotniki. Ponadto w parku nie brakuje dębów jako pomników przyrody, które jak głosi legenda pamiętają czasy Mikołaja Reja.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama