Badania profilaktyczne dedykowane mężczyznom

Data publikacji: 13.11.2019 15:27
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
13.11.2019 Kielce. Dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w ŚCO i Wojewódzki Konsultant ds. Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

13.11.2019 Kielce. Dr Tomasz Dróżdż, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w ŚCO i Wojewódzki Konsultant ds. Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Czas dla zdrowia w środowe przedpołudnia w październiku poświęciliśmy paniom, dlatego w listopadzie do wykonywania badań zachęcamy panów. O badaniach USG układu moczowego, jąder i prostaty opowiadał dr Tomasz Dróżdż, wojewódzki konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej.

- Panie doktorze, o ile panie starają się dbać o swoje zdrowie, wykonują chociażby badania profilaktyczne, tak u większości panów, to wciąż temat tabu.

Niestety, a wynika to z braku zachowań prozdrowotnych, tradycji i pewnie też z codziennego zabiegania, ze wstydu i strachu, że „coś” mi wykryją.

- Jednym z podstawowych badań jest USG układu moczowego. Od jakiego wieku mężczyźni powinni takie badanie wykonywać?

Nie ma żadnej granicy wieku. To badanie jest zupełnie bez negatywnych skutków zdrowotnych. Nowotwory układu moczowego w młodszych latach występują rzadziej, więc powinni je wykonywać raczej starsi mężczyźni. Na pewno takiemu badaniu powinni się poddać mężczyźni z grup ryzyka. Do niej zaliczamy panów palących papierosy i u których w rodzinie wystąpił nowotwór układu moczowego. W przypadku tych pacjentów badanie USG powinno być wykonane nawet już po ukończeniu 20. roku życia. Wskazane by było, by ta grupa panów wykonywała to badanie raz do roku.

- Jak się do tego badania przygotować?

Najlepiej, gdy pacjent ma pełny pęcherz moczowy, czyli tuż przed badaniem wypił wodę niegazowaną. Pełny pęcherz moczowy umożliwia ocenę jego ścian. Dobrze by było, gdyby pacjent był też na czczo.

- Kolejnym ważnym badaniem jest USG jąder.

Tak. Jądra są miejscem, gdzie występuje cały szereg nowotworów. Często też w młodym wieku, więc jeżeli mężczyzna wyczuwa niecharakterystyczne zgrubienie, ból, nie powinien zwlekać i jak najszybciej udać się do lekarza. Badanie ultrasonograficzne jąder jest podstawą rozpoznania chorób jądra. Niestety nie istnieje żaden sposób na zapobieganie tym nowotworom. Nie istnieje także system profilaktyki tego nowotworu, stąd bez objawów raczej nie wykonuje się tego badania. Dlatego tu możemy apelować tylko o zdrowy rozsądek. Jeżeli są panowie z grup ryzyka (np. u których w rodzinie wystąpił ten typ nowotworu), wówczas takiemu badaniu powinni poddawać się co roku.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Reklama