W walce ze smogiem potrzebna jest zmiana mentalności mieszkańców

Data publikacji: 13.11.2019 17:37
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.12.2019. Kielce. Na zdjęciu: Zbigniew Piątek - wójt gminy Piekoszów

13.12.2019. Kielce. Na zdjęciu: Zbigniew Piątek - wójt gminy Piekoszów
Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Kielce będą współpracować z sąsiednimi gminami w walce ze smogiem. Podczas inauguracji Dni Czystego Powietrza w stolicy regionu została podpisana deklaracja o współpracy między wszystkimi 11 gminami Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Dokument ma być odpowiedzią na problem wysokiego zanieczyszczenia powietrza w Kielcach.

Zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kubiec zaznacza, że porozumienie ma przede wszystkim służyć edukacji społeczeństwa. Jego zdaniem, to właśnie brak świadomości wśród mieszkańców jest głównym powodem braku zainteresowania np. programami wymiany pieców. Dodaje, że w samych Kielcach wciąż w użyciu jest nawet 7 tys. starego typu pieców węgłowych, czyli tych szczególnie zagrażających środowisku.

Jak mówi Tomasz Lato z gminy Masłów, zmiana mentalności mieszkańców, szczególnie obszarów wiejskich jest bardzo trudnym zadaniem, a to właśnie obszary wiejskie są w szczególności odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza w naszym regionie.

W województwie świętokrzyskim regularnie przekraczane są normy emisji pyłu PM10 i benzenopirenu. Obie te substancje wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, powodując m.in. raka i choroby serca. W większości źródłem szkodliwych cząstek są gospodarstwa domowe.

Reklama