Jak zmniejszyć ból? Innowacyjna metoda w ŚCO

Data publikacji: 15.11.2019 15:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
15.11.2019 Kielce. Nowa aparatura w ŚCO

15.11.2019 Kielce. Nowa aparatura w ŚCO
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Około 100 osób skorzystało dotychczas z programu niwelowania bólu, który od dwóch lat realizuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Dzięki temu pacjent po operacji nie tylko mniej cierpi, ale także ma właściwie dobraną dawkę leków przeciwbólowych.

Dwa dni temu, operację usunięcia dwóch guzów z płuc przeszedł pan Zbigniew. Po zabiegu od razu został podłączony do monitora, który kontroluje jego ból.

- Po takiej operacji trudno żebym nie odczuwał bólu, ale dzięki tej aparaturze lekarze mogą podawać mi taką ilość środków przeciwbólowych, że bardzo nie cierpię. Wczoraj, w pierwszym dniu po operacji ból był większy, dziś czuję się już zdecydowanie lepiej. Zadowolony jestem z leczenia w tym szpitalu - dodał pan Zbigniew.

Do aparatury, która monitoruje poziom bólu podłączani są tylko pacjenci, którzy przeszli operację w zakresie klatki piersiowej, ponieważ ból po tego typu zabiegach należy do najdotkliwszych.

Jak informuje Paweł Piróg z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, monitor podpięty do EKG pokazuje zapis graficzny danych związanych z oddychaniem pacjenta i rytmem jego serca. Dzięki temu lekarz może wiedzieć, jaki poziom bólu odczuwa pacjent.

- Możemy łatwiej dawkować leki przeciwbólowe, w tym leki narkotyczne i chronimy pacjentów przed skutkami ubocznymi podawania zbyt silnych dawek leków. Pozwala nam to również lepiej wykorzystywać i lepiej gospodarować lekami przeciwbólowymi - mówi lekarz.

Monitor do badania poziomu bólu kosztuje około 50 tysięcy złotych.

15.11.2019 Kielce. Nowa aparatura w ŚCOFot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Tagi do tego wpisu
Reklama