Ratusz zmienia datę, bo Danuta Papaj może stracić stanowisko?

Data publikacji: 15.11.2019 18:58
Autor: Radosław Podsiadły , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Danuta Papaj - zastępca prezydenta Kielc

Danuta Papaj - zastępca prezydenta Kielc
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od kiedy Danuta Papaj jest zastępcą prezydenta Kielc? Jeszcze wczoraj wiedzieliśmy, że objęła stanowisko 10 czerwca. Informowali o tym: prezydent Bogdan Wenta, oficjalna strona Urzędu Miasta i kieleckie media. Wczoraj, ta data nagle została zmieniona. W oficjalnym, urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej kieleckiego ratusza przesunięto ją dokładnie o tydzień - na 17 czerwca. To ważne, bo to od daty zależy, czy Danuta Papaj zgodnie z prawem może zajmować piastowane stanowisko.

Centralne Biuro Antykorupcyjne bada oświadczenie majątkowe zastępcy prezydenta miasta. Agenci sprawdzają czy prawdziwe są zawarte w dokumencie informacje na temat posiadanych przez nią udziałów w prywatnych spółkach. Jeśli są tam nieprawidłowości, Danuta Papaj powinna zostać zdymisjonowana.

Fot. screen

Na oświadczeniu, złożonym przez wiceprezydent widnieje data 10 lipca, ale pieczątka urzędowa wskazuje, że wpłynęło ono do ratusza 17 lipca. Na przygotowanie oświadczenia majątkowego, wiceprezydent miała 30 dni i m.in. dlatego data powołania ma kluczowe znaczenie. Równie ważne jest pozbycie się udziałów w spółkach w terminie 3 miesięcy od momentu objęcia stanowiska. Danuta Papaj wpisała w oświadczeniu majątkowym, że nie posiada udziałów w spółkach prawa handlowego. Problem w tym, że ta informacja znajduje się w rubryce akcje, co jest błędem.

Fot. radio.kielce.pl

Z informacji TVP3 Kielce wynika również, że do tej pory Krajowy Rejestr Sądowy nie odnotował zmian we wpisach dotyczących firm, których współwłaścicielką ma być Danuta Papaj. Do KRS wpłynęła informacja dotycząca zbycia udziałów, ale tylko w jednej ze spółek. Data ich zbycia to 13 września. Znów więc pojawia się kwestia dotrzymania terminu i momentu powołania na stanowisko. Gdyby wiceprezydent objęła obowiązki 10 czerwca, wyznaczony czas nie zostałby zachowany.

Fot. screen

Miejski radny Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości podejrzewa, że powodem zmiany daty w BIP może być postępowanie prowadzone przez CBA.

- Jeśli Danuta Papaj rzeczywiście nie była jeszcze w tych dniach powołana, a podejmowała decyzje prezydenckie, są one niewiążące oraz bezprawne - mówi.

Fot. screen

Sama Danuta Papaj zarzeka się, że informacja o jej powołaniu 10 czerwca jest pomyłką urzędników. Twierdzi również, że w ciągu siedmiu spornych dni nie podejmowała żadnych decyzji i nie podpisywała żadnych dokumentów.

Danuta Papaj złożyła dzisiaj wyjaśnienia w tej sprawie prezydentowi Wencie. W przypadku odkrycia nieprawidłowości, prezydent ma 30 dni na odwołanie Danuty Papaj. Za oświadczenie nieprawdy może jej grozić odpowiedzialność karna.

 

Podobne wiadomości
Reklama