Gratka dla wielbicieli dobrego wina

Data publikacji: 15.11.2019 20:13
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.11.2019 Sandomierz. Święto Młodego Wina. Konferencja inaugurująca

15.11.2019 Sandomierz. Święto Młodego Wina. Konferencja inaugurująca
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Święto Młodego Wina rozpoczęło się w Sandomierzu. Zainaugurowała je konferencja poświęcona uprawie winorośli na Sandomierszczyźnie.

Alicja Węgrzyn z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie powiedziała, że rejon Sandomierza ma wiele atutów do uprawy winogron.

- To przede wszystkim wystarczająco długi okres wegetacji tych roślin wynoszący 197 dni, a także długi czas aktywnego wzrostu, w którym średnia dobowa temperatura przekracza 10 stopni Celsjusza. Badania wykazały, że w ostatnich 20 latach obydwa te okresy wydłużają się, co jest bardzo ważne dla roślin ciepłolubnych, do których należy winorośl - dodała prelegentka. 

Podobne warunki mikroklimatyczne panują w chłodniejszych rejonach Niemiec i Francji.

Janusz Suszyna z Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego zwrócił uwagę na chłodne, wschodnie wiatry wiejące wiosną w rejonie Sandomierza.

- Mają one dobroczynne działanie dla winorośli. Taki wiatr obniża temperaturę powietrza o kilka stopni i nie pozwala na to, aby zbyt wcześnie rozwinęły się liście. To także zmniejsza ryzyko ich przemarznięcia - dodał.

Marcin Płochocki, właściciel winnicy w Darominie w  gminie Wilczyce przyznał, że na plantacji odczuwa się dobroczynny wpływ sandomierskiego mikroklimatu, chociaż bywają też problemy  związane z anomaliami pogodowymi. Dla młodych krzewów dość kłopotliwa jest zbyt mała ilość opadów jaką obserwuje się w ostatnich latach. Dla starszych winorośli, które  mają mocny system korzeniowy są to bardzo dobre warunki - dodał Płochocki.

W powiecie sandomierskim jest obecnie około 20 winnic, z czego 9 jest  zarejestrowanych, czyli mają prawo sprzedawać wyprodukowane wino. Winiarstwo rozwija się również w innych częściach województwa świętokrzyskiego m.in. w okolicach Opatowa, Ostrowca i Rytwian.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama