Stulecie Polskiego Czerwonego Krzyża obchodzono w Starachowicach

Data publikacji: 15.11.2019 21:58
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.11.2019 Starachowice. Setna rocznica powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach

15.11.2019 Starachowice. Setna rocznica powstania Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Ogólnopolska organizacja została powołana 1 stycznia 1919 roku, a już kilka miesięcy później zorganizowano pierwsze struktury w Starachowicach.

Jak podkreślają pracownicy PCK, jego działalność była znacznie szersza. Przez lata była to opieka nad osobami starszymi, szkolenia w zakresie pierwszej pomocy, czy propagowanie honorowego krwiodawstwa. Obecnie opiekę nad chorymi przejęły ośrodki pomocy społecznej, a PCK skupił się na pomocy potrzebującym.

Jolanta Korzeniowska, jedyny czynny pracownik oddziału w Starachowicach, wymienia szereg programów skierowanych do uczniów i osób w trudnej sytuacji życiowej. Ważnym elementem działalności są organizowane kilka razy w roku akcje oddawania krwi. Corocznie w ten sposób z rejonu Starachowic pozyskiwane jest około 100 litrów tego leku.

Podczas spotkania jubileuszowego był czas na wspomnienia. Małgorzata Włodarska, która pracowała w oddziale do 2013 roku mówi, że na jej oczach zaszły przemiany w Polskim Czerwonym Krzyżu. Po transformacji ustrojowej pracownicy przestali podlegać budżetówce, a PCK stał się fundacją. Trzeba było pozyskiwać środki na bieżącą działalność. Jednocześnie zmieniały się potrzeby społeczne. To właśnie PCK stworzył pierwszą w mieście noclegownię, organizowaną i dozorowaną przez pracowników oddziału. Z kolei Grażyna Bilska przypomniała więź, jaka łączyła opiekunki, tzw. siostry PCK z podopiecznymi. Chorzy często prosili, aby nie zmieniać im opiekunki, bo stawała się ona częścią rodziny. W szczytowym okresie w Starachowicach w dwóch punktach opieki pracowało około 200 sióstr PCK.

Prezes oddziału Janusz Zakrzewski podkreślał, że działalność Polskiego Czerwonego Krzyża jest wielowymiarowa. Skupia się na szkoleniu w zakresie pierwszej pomocy i szerokim uwrażliwianiu młodych ludzi na potrzeby innych ludzi. W jego opinii znak czerwonego krzyża na białym polu wciąż budzi szacunek i zaufanie.

Tę opinie potwierdza Beata Kidoń, nauczyciel biologii i opiekun szkolnego koła PCK w II Liceum Ogólnokształcącym. W różnych akcjach czynnie uczestniczy około 30-40 uczniów, ale w zbiórki angażuje się cała szkoła. Praca w Polskim Czerwonym Krzyżu to dla młodzieży honor i odwołanie do szczytnych idei.

Śladem stuletniej pracy Polskiego Czerwonego Krzyża w Starachowicach jest jedyna w regionie kieleckim i jedna z nielicznych w skali kraju kronika, która dokumentuje dzieje oddziału od początku powstania. Dziś można było ją obejrzeć w Urzędzie Miasta, gdzie zorganizowano uroczystą galę.

Podczas spotkania nagrodzeni zostali pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz honorowi dawcy krwi.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama