Programiści zmieniają Kielce na lepsze

Data publikacji: 16.11.2019 08:36 / Data aktualizacji: 16.11.2019 12:13
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.11.2019. Kielce. Maraton programistyczny Hackathon Idea Kielce

16.11.2019. Kielce. Maraton programistyczny Hackathon Idea Kielce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

51 trzyosobowych zespołów rozpoczęło w Targach Kielce zmagania w ramach 40-godzinnego maratonu programistycznego. Hackathon Idea Kielce to miejska inicjatywa, która odbywa się po raz drugi.

W tegorocznym Hackathonie wystartowali zarówno uczniowie szkół średnich, studenci, jak i nieco starsi amatorzy programowania. Do godziny 16.00 w niedzielę każdy zespół ma opracować stronę lub aplikację, odpowiadającą na potrzeby mieszkańców miasta - mówi Leszek Najgeburski, pracownik Biura Smart City w kieleckim ratuszu.

- Na Hackathonie trudno napisać od początku do końca pełną aplikację, ale jeśli dany zespół stworzy choćby pomysł, namiastkę tego, co mogłoby pomóc mieszkańcom Kielc, to będziemy robić wszystko, by wdrożyć takie rozwiązanie - podkreśla.

Uczestnicy dostali obszary tematyczne, w których sami mają zaproponować rozwiązania polepszające życie w Kielcach. Organizatorów interesuje m.in. transport, ekologia i ład przestrzenny. Uczniowie z LO im. Stefana Żeromskiego pracują nad aplikacją związaną z kulturą w mieście - mówi przedstawiciel zespołu Marcin Parlak.

- Nasz pomysł to wyszukiwarka wydarzeń. Jest dużo miejsc w mieście, jak kina, teatry, czy Kieleckie Centrum Kultury, w których odbywa się mnóstwo wydarzeń, ale nie można ich znaleźć w jednym miejscu. Wyszukiwarka pomogłaby łatwo odnaleźć ciekawe wydarzenia - mówi uczeń.

Inny zespół złożony z kieleckich uczniów pracuje nad aplikacją związaną z korepetycjami. Dariusz, który odpowiada w zespole za grafikę podkreśla, że taka aplikacja dawałaby możliwość komunikacji między uczniem i nauczycielem oraz wystawiania ocen.  

Najlepsze pomysły młodych programistów zostaną nagrodzone. Zwycięzców poznamy w niedzielę około godziny 18.00.

Reklama