Upamiętnili bohaterskiego zawiadowcę z Jakubowic

Data publikacji: 16.11.2019 15:46
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.11.2019 Jakubowice. 75. rocznica śmierci Stanisława Bogusławskiego. Na zdjęciu od lewej ppłk. Marcin Majewski  przedstawiciel 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej senator Jarosław Rusiecki poseł Marek Kwitek

16.11.2019 Jakubowice. 75. rocznica śmierci Stanisława Bogusławskiego. Na zdjęciu (od lewej): ppłk. Marcin Majewski - przedstawiciel 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, senator Jarosław Rusiecki, poseł Marek Kwitek
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W gminie Ożarów upamiętniona została 75. rocznica śmierci Stanisława Bogusławskiego, pierwszego zawiadowcy dworca PKP w Jakubowicach. Mężczyzna został zakatowany przez Niemców w 1944 roku, ponieważ nie chciał wydać partyzantów, którym pomógł się ukryć. Przy budynku dworca ustawiono krzyż, przy którym uczestnicy uroczystości złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Łukasz Wilczyński ze Skarżyska-Kamiennej, prawnuk zawiadowcy, mówi, że jeden z uratowanych żołnierzy zaopiekował się rodziną zamordowanego Stanisława Bogusławskiego.

- Ten, za którego oddał życie Stanisław Bogusławski, nazywał się Marian Wilczyński. Byli też inni chłopcy, ale ich nazwisk nie znam. Marian Wilczyński zabrał do Skarżyska córkę i żonę zakatowanego pradziadka - mówi Łukasz Wilczyński.

Senator Jarosław Rusiecki przypomina, że takich wydarzeń w czasie wojny w całej Polsce było wiele.

- Inicjatywa rodzinna i lokalna, aby pamiętać to zdarzenie. Tutaj, na tych ziemiach, z takich historii lokalnych tworzy się wielka historia - mówi senator.

Poseł Marek Kwitek dodaje, że w czasie wojny dworzec w Jakubowicach pełnił bardzo istotną rolę. W tych okolicach odbyło się kilka ważnych walk. Jedna z nich, dwutygodniowa - w 1944 roku.

- To okres już po przejściu frontu radzieckiego. To lipiec i sierpień 1944 roku po zdobyciu przyczółków w Zawichoście i pod Baranowem Sandomierskim. Wojska sowieckie chciały okrążyć Niemców - informuje Marek Kwitek.

Uczestnicy uroczystości modlili się w intencji Stanisława Bogusławskiego w ożarowskim sanktuarium. Następnie oddali honory na cmentarzu, gdzie pochowany jest zawiadowca. Wydarzenie zakończyło przedstawienie w jednej ze szkół.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama