Z szacunkiem do środowiska. Centrum Edukacji Ekologicznej powstało w Widełkach

Data publikacji: 16.11.2019 17:53
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.11.2019 Widełki. Centrum Edukacji Ekologicznej

16.11.2019 Widełki. Centrum Edukacji Ekologicznej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Widełkach w gminie Daleszyce powstało Centrum Edukacji Ekologicznej. Będzie ono służyć przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale w planach jest także organizowanie szkoleń i konferencji dla dorosłych.

- Obiekt znajdujący się w dawnym budynku szkolnym jest nowoczesny i posiada rozwiązania sprzyjające środowisku. Są tam panele fotowoltaiczne, piec na pellet, także zielone balkony z trawą i krzewami. Wewnątrz są sale warsztatowe - mówi Dariusz Meresiński, burmistrz Daleszyc.

- Dzięki specjalnym pokazom dzieci będą mogły zobaczyć np. jak działa pompa ciepła, albo przyrządzić sobie zdrowy posiłek w aneksie kuchennym - dodaje burmistrz.

Obiekt ma współpracować z miejscowymi pszczelarzami, leśnikami i członkami kół łowieckich. Koło łowieckie „Leśnik” wyposaży jedno z pomieszczeń. Waldemar Żyła i Czesław Biskup podkreślają, że chcą nie tylko promować kulturę łowiecką, ale też edukować najmłodszych np. jak dokarmiać ptaki oraz co robić, gdy w lesie zauważą wnyki założone przez kłusowników. 

Przebudowa dawnej szkoły i dostosowanie jej do nowych zadań kosztowało 2,4 mln zł. 85 proc. kwoty pokryła unijna dotacja z pieniędzy dla województwa świętokrzyskiego. Wicemarszałek Renata Janik podkreśliła, że to bardzo dobrze wykorzystane pieniądze.

- To wspaniały budynek, w którym dzieci już od najmłodszych lat mogą się uczyć szacunku do środowiska. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą uświadomione, jak ważne są woda, czyste powietrze, segregacja śmieci i wszystko, co służy środowisku - dodała wicemarszałek.

Centrum Edukacji Ekologicznej rozpocznie działalność 1 grudnia.

Reklama