Jak dawniej kapustę kiszono

Data publikacji: 17.11.2019 07:17 / Data aktualizacji: 17.11.2019 20:08
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.11.2019 Chwałki. Dzień Seniora. Widowisko o kiszeniu kapusty. Zespół Ocicanki

17.11.2019 Chwałki. Dzień Seniora. Widowisko o kiszeniu kapusty. Zespół Ocicanki
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Chwałkach w gminie Obrazów po raz pierwszy zorganizowano obchody Dnia Seniora. Sala w świetlicy wiejskiej wypełniona była po brzegi mieszkańcami. Ludzie mówili naszej reporterce, że takie spotkania są potrzebne. Można wyjść z domu i porozmawiać z innymi ludźmi.

Wójt Obrazowa Krzysztof Tworek stwierdził, że jest bardzo zadowolony z pomysłu Koła Gospodyń Wiejskich Chwałowianki, bo to oznacza, że mieszkańcy przejmują inicjatywę, chcą coś zrobić dla lokalnej społeczności. Obchody Dnia Seniora - jego zdaniem - mają szerszy wymiar. Są okazją do refleksji nad tym, że w jesieni życia nie trzeba siedzieć w czterech ścianach, ale można robić wiele różnych rzeczy. 

Z okazji Dnia Seniora z widowiskiem dotyczącym dawnej tradycji kiszenia kapusty wystąpił zespół Ocicanki z Tarnobrzega. Szefowa zespołu, Alicja Bąk powiedziała, że dawniej przystępując do kiszenia kapusty, najpierw gospodarz musiał dobrze przygotować beczkę - naprawić ją, ostukać i wyparzyć. Potem szatkowano kapustę i układano ją w beczce. Ugniatanie jej należało do obowiązku młodych dziewczyn, choć jak stwierdziła Alicja Bąk, robili to również zdrowi, silni mężczyźni. Kiszeniu kapusty towarzyszyły przyśpiewki.

Podczas spotkania z okazji Dnia Seniora w Chwałkach zaśpiewał również zespół ludowy Jagoda wraz z Lidią Jurek. Przygotowano poczęstunek. Były dania na ciepło oraz domowe ciasta. Koło Gospodyń Wiejskich w Chwałkach działa od maja tego roku.

Reklama