Zgromadzenie Córek świętego Franciszka Serafickiego ma nowy zarząd

Data publikacji: 17.11.2019 08:04
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
16.11.2019. Sandomierz. Msza dziękczynna Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Na zdjęciu Nowy zarząd Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Trzecia z lewej siostra Katarzyna Viktoria Kwiatkowska

16.11.2019. Sandomierz. Msza dziękczynna Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Na zdjęciu: Nowy zarząd Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego. Trzecia z lewej siostra Katarzyna Viktoria Kwiatkowska
Fot. Kuria Diecezjalna w Sandomierzu

- W dzisiejszych czasach wartość człowieka jest zagłuszana przez to, co daje świat, a nie zawsze świat proponuje nam to, co jest dla nas dobre - powiedziała siostra Katarzyna Viktoria Kwiatkowska, nowo wybrana przełożona generalna Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego w Sandomierzu. Matka generalna będzie pełnić swoją funkcję przez sześć lat.

W rozmowie z Radiem Kielce powiedziała, że prawdziwe szczęście wbrew pozorom nie tkwi w tym, co proponuje współczesność. Otaczająca nas rzeczywistość jest bardzo głośna i zabija to, co mamy najcenniejsze: spokój duszy, możliwość zauważenia tego co jest naprawdę piękne - miłość i szacunek do drugiego człowieka.

Przełożona generalna powiedziała, że ma bardzo dużo pomysłów na funkcjonowanie zakonu, ale ich realizacja w znacznym stopniu zależeć będzie od stanu personalnego.

- Zakon Sióstr Franciszkanek podobnie jak inne zgromadzenia także cierpi na brak powołań - podkreśliła.

Siostra Katarzyna Wiktoria Kwiatkowska zapytana o to, jak je zwiększać stwierdziła, że współczesna młodzież nie potrzebuje zbyt wielu słów, dla niej najważniejsze jest świadectwo i przykład. Dodała, że w zakonie można odnaleźć siebie, miłość do Pana Boga i do drugiego człowieka, spokój duszy i ciszę, która pokazuje nam prawdziwą wartość.

Siostry Franciszkanki zajmują się pracą przy parafiach. Są m.in. kancelistkami, organistkami, dbają o porządek w kościołach i wystrój świątyni, prowadzą z dziećmi i młodzieżą różne formacje religijne, przygotowują do sakramentów, są również katechetkami w szkołach.

W Sandomierzu Franciszkanki pracują w kościele św. Pawła, św. Józefa oraz w Domu Rekolekcyjnym Quo Vadis. W sumie jest ich około 30.

W trakcie obrad kapituły oprócz przełożonej generalnej wybrano również  zarząd Zgromadzenia. Całość zakończyła się mszą dziękczynną pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, który mówiąc o różnych trudnościach z jakimi musi mierzyć się Kościół zachęcił do inspirowania się postawą Matki Boskiej w jej oddaniu i zawierzeniu Bogu.

- Dzisiaj wobec zmniejszającej się dramatycznie liczby powołań powinniśmy wytrwale modlić się w tej intencji, pracować z młodymi i szczerze z nimi rozmawiać. Mamy jednocześnie kochać i pracować pomimo różnych przeciwności - dodał biskup ordynariusz.

Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego zostało założone w 1928 roku przez bł. ks. Antoniego Rewerę, kapłana diecezji sandomierskiej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama