Odnowiona figura Św. Jana Ewangelisty wróciła na swoje miejsce

Data publikacji: 17.11.2019 11:03
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Chruszczyna Wielka koło Kazimierzy Wielkiej. Odrestaurowana XVI wieczna przydrożna kapliczka

Chruszczyna Wielka koło Kazimierzy Wielkiej. Odrestaurowana XVI wieczna przydrożna kapliczka
Fot. Adam Bodzioch/Facebook

Odnowiona zabytkowa figura Św. Jana Ewangelisty wróciła na swoje miejsce. To XVI wieczna przydrożna kapliczka, która została wystawiona w 1550 roku w Chruszczynie Wielkiej nieopodal Kazimierzy Wielkiej.

1 sierpnia tego roku cała konstrukcja została zdemontowana i zabrana do pracowni konserwatorskiej. Tam została wzmocniona i zaimpregnowana. Jak informuje Robert Stępień, sołtys Chruszczyny Wielkiej, obiekt usytuowany na rozdrożu w centrum wsi został pozbawiony dotychczasowych kolorów biało-niebieskich. Zyskał jedynie kolor kamienia pińczowskiego. Jak dodaje, prace polegały także na poprawie infrastruktury wokół kapliczki.

- Zostało wymienione ogrodzenie z metalowego na kute. Wokół figury, zasadzimy iglaki - dodaje sołtys.

Justyna Stępień, mieszkanka Chruszczyny Wielkiej, podkreśla, że obiekt wymagał gruntownego remontu. Był w bardzo złym stanie estetycznym i technicznym. Jak dodaje,  wpływ na jej ówczesny wygląd miało wiele czynników: począwszy od upływającego czasu, działań człowieka, po szkodliwe warunki atmosferyczne.

- Obiekt zyskał nowy, ładny i estetyczny wygląd. Figura jest wyższa. Część kolumny była schowana pod powierzchnią. Odnowiony został również  znajdujący się w kapliczce wykonany z drewna św. Jan. Dawniej cały w kolorze niebieskim, dziś w kolorze naturalnego drewna. Po usunięciu dużej ilości farby okazało się, że na jego ubiorze znajdują się elementy zdobienia. Wygląda zdecydowanie inaczej - zwraca uwagę mieszkanka.

Na ten cel gmina uzyskała ponad 40 tysięcy złotych dofinansowania. Łączna wartość projektu opiewa na kwotę 52 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, całość składa się z cokołu, na którym posadowiono kolumnę w formie walca. Na niej spoczywa sześcienna latarnia, w której znajduje się figura św. Jana Ewangelisty, zwieńczona krzyżem greckim. Całość ogrodzona była płotkiem. Kiedyś był to symbol skrzyżowania, szlaku jagiellońskiego. Teraz wiąże się to z kultem chrześcijaństwa. To tu od lat mieszkańcy się spotykają, śpiewają pieśni. To ich wizytówka.

Chruszczyna Wielka koło Kazimierzy Wielkiej. Odrestaurowana XVI wieczna przydrożna kapliczkaFot. Adam Bodzioch/Facebook

Jak już informowaliśmy, to najstarsza w rejonie zabytkowa kapliczka. W powszechnie dostępnej literaturze nie ma informacji o okolicznościach jej powstania, fundatorze czy warsztacie, który to dzieło wykonał. O roku wystawienia kapliczki informuje jedynie wykuta na podstawie krzyża data oraz monogramy religijne.

Tagi do tego wpisu
Reklama