Gagaty Sołtykowskie na liście UNESCO?

Data publikacji: 17.11.2019 11:25
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Konserwacja tropów dinozaurów w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie

Konserwacja tropów dinozaurów w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie
Fot. Edyta Nowicka / RDLP w Radomiu

Dobiegają końca prace związane z zabezpieczeniem tropów dinozaurów w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie na terenie Nadleśnictwa Stąporków. Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska chce, aby miejsce to zostało wpisane na światową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Jakiś czas temu czytałam artykuł o tym, że tropy dinozaurów to dobry początek do wprowadzenia naszej miejscowości na światową listę UNESCO. Przyjrzymy się temu baczniej i zobaczymy, jakie procedury trzeba spełnić aby trafić na tę prestiżową listę - mówi burmistrz.

Gagaty Sołtykowskie są wyjątkowym miejscem z kilku powodów. Pierwszy to tropy dinozaurów, które zostały pozostawione w dolinie jurajskiej rzeki. Jak informuje Jacek Oleś, rzecznik Nadleśnictwa Stąporków, tropy pochodzą sprzed około 200 milionów lat i obejmują wiele gatunków od największych roślinożernych zauropodów przez mniejsze teropody.

- Zgromadzenie tych tropów wskazuje również na stadne życie dinozaurów. Jest to pierwsze miejsce na świecie, które dokumentuje stadne życie tych zwierząt - podkreśla.

Konserwacja tropów dinozaurów w rezerwacie Gagaty SołtykowskieFot. Edyta Nowicka / RDLP w Radomiu

Działania ochronne przeprowadzone w miejscu, gdzie występują tropami trwały od końca września i zostały wykonane przez specjalistyczną firmę  pod ścisłym nadzorem naukowym i konserwatorskim.

Ponadto w rezerwacie występują gagaty, czyli błyszcząca odmiana węgla brunatnego, powstała z uwęglenia jurajskich drzew z rodziny araukarii. Jak dodaje Jacek Oleś Gagaty były stosowane w jubilerstwie, tworzono z niego biżuterię żałobną.

- Ma postać ciemno-krystalicznych utworów. W latach 80-tych był to ceniony kruszec jubilerski - mówi.

Jacek Oleś dodaje, że wyjątkowa jest również fauna i flora rezerwatu, jest to np. miejsce gdzie występuje owadożerna roślina-rosiczka.

Konserwacja tropów dinozaurów w rezerwacie Gagaty SołtykowskieFot. Edyta Nowicka / RDLP w Radomiu

Obecnie w Polsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, znajduje się tylko jeden obiekt: Białowieski Park Narodowy. W sumie jest ich 16 w tym kopalnie krzemienia w Krzemionkach.

Reklama