Szpital podświetlony na fioletowo. Dla wcześniaków

Data publikacji: 17.11.2019 19:23
Autor: Kamil Król / Kategoria: Zdrowie
17.11.2019 Kielce. Światowy Dzień Wcześniaka. Wojewódzki Szpital Zespolony podświetlony został z tej okazji na fioletowo

17.11.2019 Kielce. Światowy Dzień Wcześniaka. Wojewódzki Szpital Zespolony podświetlony został z tej okazji na fioletowo
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Polsce rocznie na świat przychodzi około 26 tys. dzieci przed terminem, a na świecie aż 15 mln. Szacuje się, że co dziesiąte urodzone dziecko to wcześniak. Dziś z okazji przypadającego Światowego Dnia Wcześniaka budynek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich został podświetlony na fioletowo, czyli kolorem dedykowanym wcześniakom.

Zdaniem Ewy Zajączkowskiej, prezesa stowarzyszenia, ten gest jest okazaniem wsparcia wszystkim rodzinom, w których wychowują się dzieci urodzone przed terminem.

- Ten dzień jest bardzo ważny dla nas, bo chcemy pokazać, że te osoby są wśród nas i zmagają się z tym wyzwaniem. To doskonała okazja, aby wyrazić wsparcie również tym, którzy właśnie teraz, w tym szpitalu, za tymi oknami siedzą przy inkubatorach i z przerażeniem spoglądają na swoje maleństwa - podkreśla.

Od początku 2019 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym urodziło się 2114 dzieci, z czego 157 noworodków przed terminem. Stan połowy z nich był określany jako ciężki, a 20 dzieci przyszło na świat ze skrajnym wcześniactwem. Najmniejszy noworodek, który urodził się w szpitalu na Czarnowie, ważył zaledwie 530 gramów.

- Wskaźnik umieralności dla naszego województwa jest bardzo niski - informuje dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- To powód do dumy, bo jeszcze dziewięć lat temu byliśmy na końcu w skali kraju. Umierało dziewięć noworodków na tysiąc urodzeń. W tej chwili jesteśmy w czołówce kraju. Za ostatnie lata wskaźnik wyniósł 3,7. To świadczy o wysokim poziomie leczenia dzieci, który możemy porównać do poziomu wysoko rozwiniętych krajów europejskich - zaznacza dr Grażyna Pazera.

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka na kolor fioletowy zostały również dziś podświetlone kielecki ratusz, galeria Echo, kino Helios, a także Zamek Królewski w Chęcinach.

adv adv
Wiadomości
Reklama